Materiał Partnera Jak wybrać optymalny serwer dla firmy?

Jak wybrać optymalny serwer dla firmy?

Bez dobrego serwera trudno obecnie wyobrazić sobie działanie zarówno małej firmy, jak i wielkiego przedsiębiorstwa. To od jakości, sprawności i wydajności tego właśnie sprzętu zależy płynność pracy i funkcjonowania systemów informatycznych. I chociaż na rynku dostępny jest szeroki wachlarz tych urządzeń, wybór najlepszego serwera dla naszej firmy może stanowić trudny orzech do zgryzienia. Podpowiadamy więc, jak się za to zabrać.

Serwer – klucz do sprawnego funkcjonowania firmy

Na początku warto dokładnie uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest serwer i jakie funkcje pełni w przedsiębiorstwie. Zgodnie ze słownikową definicją serwer to nic innego jak „komputer lub program przeznaczony do obsługi użytkowników przez udostępnianie ich komputerom swoich zasobów i wykonywanie otrzymanych poleceń”. Co to oznacza w praktyce? Otóż to właśnie serwer odpowiada za przechowywanie plików, działanie stron internetowych i poczty elektronicznej, a także urządzeń peryferyjnych w rodzaju drukarki czy skanera, komunikację pomiędzy komputerami poszczególnych pracowników i działów firmy – zarówno w biurze, jak i podczas pracy zdalnej. Na nim instaluje się niezbędne do pracy aplikacje i programy. W związku z tym jego rola jest kluczowa.

Cechy dobrego serwera firmowego

Chociaż teoretycznie serwerem może być zwykły komputer, do bardziej zaawansowanego użytku firmowego wykorzystuje się specjalnie do tego celu zaprojektowane urządzenia, które są znacznie bardziej wydajne, a przy tym energooszczędne.

Standardowy serwer jest wyposażony w duży i szybki dysk twardy lub SSD, pojemną pamięć operacyjną oraz wielordzeniowe procesory (jeden lub kilka). Minimum dwa zasilacze oraz zasilanie awaryjne gwarantują niezawodność, a tzw. watchdog odpowiada za restart serwera w razie zawieszenia się systemu operacyjnego. Te wszystkie parametry trzeba brać pod uwagę, wybierając serwer do swojego biznesu – wyjaśnia ekspert z Set IT, firmy informatycznej spod Warszawy.

Firmy są jednak różne i nie każda z nich potrzebuje sprzętu najwyższej klasy. Dla każdego przedsiębiorstwa optymalny będzie nieco inny sprzęt. Nie zawsze trzeba na niego wydać fortunę – warto najpierw dobrze się zastanowić, do czego konkretnie będzie nam służył i jak wysokiego stopnia zaawansowania technologicznego wymaga konkretna działalność, a dopiero potem inwestować.

Na co zwracać uwagę, wybierając serwer dla przedsiębiorstwa?

Jak już wspomnieliśmy, przed podjęciem decyzji o zakupie serwera należy szczegółowo przeanalizować, do czego będzie nam potrzebny. Pod uwagę trzeba wziąć następujące kwestie:

  • role i usługi pełnione przez serwer,
  • liczba użytkowników jednocześnie korzystająca z serwera,
  • czas pracy serwera w ciągu doby.

Analizując potrzeby firmy, warto pomyśleć o jej ewentualnym rozwoju w przyszłości. By serwer mu podołał, musi być skalowalny, czyli umożliwiać wprowadzanie późniejszych zmian i usprawnień. Przed kupnem i zainstalowaniem serwera dobrze jest zasięgnąć opinii fachowca lub poszukać rekomendacji w internecie i to nie tylko o samym sprzęcie, ale i dostępnym wsparciu technicznym.

Niezależnie od pełnionych funkcji serwer powinien być wydajny, zapewniać bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych, gwarantować stałe zasilanie i stabilne łącze internetowe, a do tego służyć przez wiele lat. Wszystkie te parametry w połączeniu z indywidualnymi wyznacznikami pozwalają określić, jaki serwer będzie dla naszej firmy optymalny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas