Artykuł sponsorowany Jak działa szkło hartowane na smartfony?

Jak działa szkło hartowane na smartfony?

Wyświetlacze smartfonów są niezwykle delikatne: w końcu muszą wyczuwać dotyk naszych palców. Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona, który jest nie tylko telefonem, ale również mini komputerem, który możemy mieć zawsze przy sobie. Niestety jego innowacyjny ekran niesie ze sobą również komplikacje – bardzo łatwo go uszkodzić. To dlatego powstały szkła hartowane, które mogą temu zapobiec. Jak działają?

Pękł ekran? Uff, to na szczęście tylko szkło

Uszkodzenie wyświetlacza w telefonie może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Czasem jest to problem wyłącznie estetyczny (widoczne na ekranie „pajęczyny”). Może się jednak zdarzyć, że ekran zostanie uszkodzony na tyle, że nie można będzie z niego korzystać. Wymiana wyświetlacza jest nie tylko skomplikowana, ale również droga – w przypadku smartfonów marki Apple koszty możemy liczyć w tysiącach złotych! Na szczęście możemy temu zapobiec, właśnie dzięki szkłom hartowanym.

Jak to działa? Szkło naklejone na ekran smartfona przejmuje na siebie część siły uderzenia. Podczas upadku telefonu jest duża szansa, że pęknie wyłącznie szkło, a ekran pozostanie cały. Oczywiście to zależy od wysokości, siły uderzenia oraz materiału, na który upadnie telefon – nie ma 100% pewności, że telefon przeżyje. Jednak biorąc pod uwagę koszt szkła hartowanego (kilkadziesiąt złotych), zdecydowanie warto w nie zainwestować. Jest duża szansa, że telefon przetrwa nawet upadek – choć radzimy zabezpieczać go na tyle, by do niego nie doszło.

Klucze i telefon w jednej kieszeni? Żaden problem

Szkło hartowane chroni również ekran przed zarysowaniami. Zwykle w opisie ochronnych szkieł znajdziemy informację o skali twardości, oznaczone cyfrą oraz literą H. Co oznacza na przykład odporność 9H? Tyle że w skali twardości Mohsa, szkło cechuje się największą wytrzymałością i twardością. Takie szkło można zarysować jedynie ostrzem diamentowym. Możemy przejechać po nim ostrym nożem, kluczami, a nawet uderzyć młotkiem – i nie pojawi się żadna rysa.

Dlatego możemy wrzucić smartfona do kieszeni lub torebki, nawet jeśli znajdują się w niej klucze lub inne ostre przedmioty. Pamiętajmy jednak, że chroniony jest tylko ekran – możemy porysować „plecki” smartfona lub np. obiektyw aparatu. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, kiedy zapomnimy etui lub telefon się z niego wysunie, ekran będzie doskonale chroniony.

Szkło hartowane 2D, 2,5D, 3D

Warto również wiedzieć, że nieco inaczej działają szkła hartowane 2D, 2,5D oraz 3D. Oczywiście w każdym przypadku chronią ekran smartfona przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednak są mniej lub bardziej skuteczne. Szkło 2D ma prosto zakończone krawędzie, które sięgają do krawędzi wyświetlacza. Choć zwykle jego grubość sięga zaledwie dziesiątych części milimetra, może to być widoczne. To rozwiązanie dla niewymagających użytkowników oraz mniej zaawansowanych modeli smartfonów. Chroni? Chroni.

Jeśli jednak zależy nam na zwiększonej ochronie, wybierzmy szkło 2,5D, które pokrywa cały przód telefonu, włącznie z ramkami. Jego krawędzie są delikatnie zaokrąglone, dzięki czemu są mniej podatne na zniszczenie i mniej się kruszą (co może zdarzyć się w przypadku szkieł 2D). Szkło 3D jest bardziej trójwymiarowe, a więc lepiej dopasowane do wyświetlacza telefonu. Nie znaczy to jednak, że jest lepsze niż szkło 2,5D – jest przeznaczone do zaokrąglonych smartfonów z zaokrąglonymi ramkami, aby dokładnie pokryć cały ekran.

Szkło hartowane kupujemy do marki i modelu naszego telefonu. Jeśli jednak mamy do wyboru dwa szkła: 2D i 2,5D, zdecydowanie wybierzmy 2,5D, które będzie prezentowało się bardziej estetycznie, a do tego lepiej ochroni nasz telefon. Szeroki wybór folii, szkieł hartowanych oraz innych akcesoriów znajdziemy w ofercie sklepu internetowego nasmartfona.pl. Do szkła dobierzmy również „plecki” lub inne etui – dzięki temu nasz smartfon będzie zabezpieczony z każdej strony.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas