Artykuł sponsorowany Jak dbać o sprzęt fotograficzny, aby służył dobrze i długo?

Jak dbać o sprzęt fotograficzny, aby służył dobrze i długo?

Niezależnie od ceny i marki, każdy sprzęt wymaga naszej troski i dbałości, aparaty fotograficzne nie stanowią żadnego odstępstwa od normy w tej kwestii. Oczywiście, jeżeli zależy nam na tym, aby nasz sprzęt działał bez zarzutu, w innym wypadku… nic co napiszemy, nie będzie miało znaczenia. Jednak zakładamy, że większość czytelników poniższego artykułu ceni zasoby swojego portfela i nie chce kupować nowego aparatu przez traktowanie starego po macoszemu. 

Użytkowanie – traktuj sprzęt z delikatnością

Aparaty fotograficzne to złożone konstrukcje, które narażone są na działanie wielu czynników wpływających na szybsze zużywanie się komponentów. Dlatego należy traktować swój sprzęt z należytą troską i delikatnością, a także pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które pomogą utrzymać sprzęt w „dobrym zdrowiu” przez długi czas. Co jakiś czas warto też oddać aparat do profesjonalnego czyszczenia w serwisie – warszawki Proclub oferuje usługę m.in. pełnej diagnostyki sprzętu.

Po pierwsze, uważaj na wodę oraz piasek! Te dwa elementy bardzo mocno wpływają na sprzęty elektroniczne, w tym aparaty foto, obiektywy i kamery. Zalanie aparatu napojem czy wrzucenie go do morza w twórczym szale może zdarzyć się każdemu, jednak w większości przypadków skończy się to wizytą w serwisie fotograficznym zajmującym się usuwaniem różnorakich usterek. Piasek jest równie morderczy co woda, choć działa na innych zasadach – kwarcowe drobinki są w stanie przedostać się zdradziecko w każdy zakamarek i uszkodzić np. matrycę. W wielu przypadkach przed podobnymi zdarzeniami uchroni… pasek, na którym wisi aparat. Pamiętajmy więc, żeby go używać – przewieszenia paska przez szyję lub zamotanie na nadgarstku to drobny gest o wielkim znaczeniu.

Dobrym nawykiem jest też dbanie, aby nasz sprzęt podczas użytkowania nie był narażony na zbyt duże wahania temperatur. Wchodząc do ciepłego pomieszczenie z trzaskającego mrozu dobrze jest schować aparat do chłodnego etui, które pozwoli na stopniowe ogrzewanie się sprzętu i ograniczy skraplanie się na nim pary. Lepiej też nie włączać go w tym czasie oraz powstrzymać się od wymieniania obiektywu.

Przechowywanie, czyli gdzie aparat ma „dom”

Każdy ma swoją definicję co tworzy prawdziwy dom, ale dla naszych aparatów sprawa ma się dużo prościej – dom jest tam, gdzie futerał. Przechowywanie sprzętu fotograficznego jest nie mniej istotne, niż jego użytkowanie, tak więc warto przestrzegać tego, co producent napisał w instrukcji obsługi. W innym wypadku z pewnością czeka nas rychła wizyta w serwisie fotograficznym.

Torby i futerały zapewniają bezpieczeństwo podczas transportu oraz przechowywania. Dobrze dobrane skutecznie uchronią aparat przed osiadaniem na nim kurzu, więc spokojnie może leżakować w szafie pomiędzy sesjami. Futerał na aparat jest ważny również podczas przemieszczania się ze sprzętem – nie dość, że wszystko mamy w jednym miejscu, to dodatkowo zabezpiecza aparat i obiektywy przed działaniem czynników zewnętrznych, jak wilgoć i znienawidzony piasek. Torba na aparat musi posiadać odpowiednio dostosowaną wielkość – nie może być ani za mała, ani za ciasna. Dobrze dobrana wielkość futerału zapobiega obijaniu się sprzętu podczas przenoszenia, a także nie dopuszcza do tego, aby akcesoria uciskały na aparat. Warto pamiętać, żeby torba na aparat była wodoodporna i miała kryty, szczelny zamek.

Aparaty nie lubią również mocnego słońca – promieniowanie UV skutecznie niszczy obudowę, a także mocno rozgrzewa body, co negatywnie wpływa na elektronikę wewnątrz. Dobrym nawykiem jest też wyjmowanie akumulatora lub baterii z aparatu, jeżeli przez dłuższy czas będzie leżał nieużywany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas