Materiał Partnera Czy naprawa popsutego sprzętu AGD jest opłacalna?

Czy naprawa popsutego sprzętu AGD jest opłacalna?

Istnieje kilka dobrych powodów przemawiających za naprawą popsutego sprzętu AGD, niemniej jeden z nich jest na tyle uniwersalny, że przemówi do nas wszystkich – cena. Naprawa popsutego przedmiotu jest zwykle tańsza niż kupno nowego sprzętu. Po co wymieniać nieszczelną pralkę, skoro wystarczy zainwestować w nowy wąż odpływowy? W wielu przypadkach naprawa zepsutego urządzenia pozwala poczynić oszczędności rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych!

Naprawa sprzętu ADG – usterka czy awaria?

Usterki pralki czy zmywarki, których nie możesz naprawić samodzielnie, są najczęściej banalnymi zadaniami dla wyszkolonego profesjonalisty, takiego jak Mat-Agd. Uszkodzone przewody elektryczne lub zużyte paski unieruchamiają całe urządzenie, co sprawia wrażenie poważnej awarii, a w istocie jest usterka niewymagającą poważnej interwencji w strukturę urządzenia.

Kiedy naprawa jest opłacalna?

Równoważąc koszty naprawy lub wymiany przedmiotu, eksperci konsumenccy często stosują „regułę 50%”. Jeśli naprawa starego przedmiotu kosztuje co najmniej połowę mniej niż zakup nowego, korzystniej jest go wymienić. Wyjątek stanowią sprzęty designerskie, tworzone według indywidualnego projektu i unikatowe.

Przed podjęciem decyzji o naprawie warto określić, czy naprawa sprzętu AGD faktycznie przedłuży jego żywotność. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na naprawę czegoś, co i tak musi zostać wymienione w ciągu kilku miesięcy. Warto przy tym zauważyć, że nawet stare urządzenia AGD mogą być warte naprawy, o ile są dobrze wykonane. To samo dotyczy innych produktów, które są trwałe i pochodzą od renomowanego producenta. Z kolei wszystkie tanie sprzęty nie są na ogół warte naprawy.

Koszt wymiany vs koszt naprawy AGD – porównanie

Aby porównać rzeczywisty koszt naprawy i wymiany przedmiotu, należy wziąć pod uwagę coś więcej niż bieżące koszty. Wystarczy obliczyć pięcioletni koszt eksploatacji nowego i starego sprzętu. Pierwszym krokiem jest określenie, ile kosztuje Cię stary przedmiot rocznie. Uwzględnij wszystkie koszty eksploatacji, np. zużycie wody i prądu. Następnie pomnóż tę liczbę przez pięć. Rezultatem są jego pięcioletnie koszty eksploatacji. Następnie dowiedz się, ile będzie kosztować naprawa starego urządzenia domowego, i dodaj ten koszt do liczby otrzymanej w pierwszym kroku. Jest to całkowity pięcioletni koszt utrzymania starego przedmiotu w stanie użytkowym.

Po kalkulacji kosztów starego urządzenia można przejść do rachunków dotyczących wymiany urządzenia w tym samym pięcioletnim okresie. Po dodaniu kosztów do ceny zakupu można określić czy inwestycja jest opłacalna.

Opracowanie:

Mat-Agd Mateusz Abramowski

Nowy Tomyśl , Konopnickiej 75

  • tel. 665 749 920

Podziel się