Materiał Partnera Co to jest transformator i jak działa?

Co to jest transformator i jak działa?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważną rolę w dziedzinie elektryki pełni transformator. Urządzenie to znajduje swoje zastosowanie w wielu poddziedzinach elektryki, wykorzystujących przenoszenie energii elektrycznej. Nie sposób opisać wszystkie zastosowania transformatorów, ale w dużym skrócie przedstawimy w swoim artykule zasady działania transformatora oraz dlaczego ich producenci znajdują tak szerokie grono klientów.

Co to jest transformator i do czego służy?

Transformator to urządzenie elektryczne, które drogą indukcji elektromagnetycznej służy do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego pomiędzy obwodami, zachowując przy tym pierwotną częstotliwość. Transformator, ma minimum 2 uzwojenia oddzielone od siebie galwanicznie, nawinięte na kolumnach rdzenia zamkniętych jarzmami, przez które przenika strumień magnetyczny. Uzwojenia te można wykonać jako cylindryczne lub krążkowe, zależnie od przeznaczenia i właściwości transformatora. Materiałem stosowanym na uzwojenia jest miedź, rzadziej aluminium. Uzwojenia są od siebie oddzielone: izolacją podstawową - dla transformatorów oddzielających izolacją dodatkową bądź wzmocnioną - dla transformatorów separacyjnych. Znajdują one zastosowanie w branżach elektronicznej i elektrycznej. Stosuje się je w sytuacji konieczności dopasowania parametrów zasilania do parametrów odbiornika. Zasilają one zarówno urządzenia przeznaczone zarówno dla urządzeń powszechnego użytku, jak i tych przeznaczonych dla profesjonalistów. Będąc zainteresowanym pozyskaniem transformatora, polecamy skorzystanie z usług firmy Producent Transformatorów Teleconector Natalia Andrzejewska, która zajmuje się produkcją transformatorów.

Jak działa transformator?

Uzwojenie pierwotne podłączone jest do źródła prądu przemiennego, na przykład do gniazda elektrycznego o napięciu 230V. Prąd przemienny płynący w cewce wywołuje powstanie pola magnetycznego. Skutkuje to zmiennym strumieniem magnetycznym, który przewodzony przez rdzeń transformatora płynie przez pozostałe cewki (uzwojenie, lub uzwojenia wtórne). Zmienny strumień magnetyczny w cewce wtórnej powoduje powstanie zjawiska indukcji elektromagnetycznej, czyli napięcie. W ten sposób podłączając odbiornik do zacisków uzwojenia wtórnego możemy go zasilić napięciem i wartości zmienionej względem napięcia pierwotnego. W zależności od kierunku przepływu energii przez transformator, uzwojenia dzielą się na pierwotne i wtórne. Uzwojenie pierwotne pobiera energię ze źródła a wtórne oddaje energię do odbiornika.

Opracowanie:

Podziel się