Artykuł sponsorowany Chłodzenie wodne a chłodzenie powietrzne - porównanie

Chłodzenie wodne a chłodzenie powietrzne - porównanie

Przy zakupie komputera lub innego urządzenia elektronicznego warto kierować się tym, w jaki rodzaj chłodzenia wyposażony jest sprzęt – wodny czy powietrzny. Wymieniamy wady i zalety obydwóch rozwiązań oraz tłumaczymy, w jakich sytuacjach te poszczególne rozwiązania sprawdzą się najlepiej. Wyjaśniamy też, czym są radiatory chłodzone cieczą i radiatory powietrzne.

Po co w ogóle chłodzić podzespoły elektroniczne?

Każde działające urządzenie elektroniczne, w tym również komputer, musi wytwarzać określoną ilość ciepła. Już po kilku godzinach sprzęt elektroniczny może być solidnie nagrzany, a zauważyć możemy to dotykając go. Przegrzanie z kolei może prowadzić do usterki, a nawet trwałego uszkodzenia sprzętu, dlatego urządzenia elektroniczne wyposażone są w układy chłodzenia, których niezwykle istotną częścią są wentylatory, ciecze i radiatory.  Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje chłodzenia: za pomocą powietrza lub wody, a ich ważnymi elementami są radiatory chłodzone cieczą oraz radiatory powietrzne.

Chłodzenie powietrzem – najbardziej powszechna metoda, ale czy najlepsza?

To rzeczywiście najpopularniejsza metoda chłodzenia, która opiera się na pracy wentylatora odprowadzającego nadmiar ciepła i obniżającego temperaturę podzespołu będącego pod wpływem działania radiatora – na przykład procesora w komputerze. Chłodzenie powietrzem nazywane jest chłodzeniem aktywnym, ponieważ wykorzystuje również wentylatory, a nie tylko radiatory jak systemy pasywne. Radiatory powietrzne odprowadzające ciepło dzielą się właśnie na pasywne i aktywne, czyli bez wentylatora i w zestawie z nim. Dla jakich rozwiązań jest ono przeznaczone? Przede wszystkim dla sprzętów, które pracują pod niskim obciążeniem, między innymi zwykłych  komputerów domowych. Są tańsze, ale też mniej wydajne od systemów chłodzących wodą. Elementy chłodzenia powietrznego, na przykład radiatory, można kupić u producenta podzespołów elektronicznych Markel.

Chłodzenie cieczą: kosztowniejsze, ale i wydajniejsze

System chłodzenia cieczą, który polega na dostarczaniu płynów chłodzących do podzespołów, powinno się instalować w tych urządzeniach, które z jakichś powodów muszą pracować intensywniej. Takim przykładem mogą być procesory i karty graficzne w komputerach, które zostały poddane przetaktowaniu. Intensywniejsza praca może prowadzić do większego przegrzania, a w tej sytuacji rozwiązaniem jest wydajniejszy rodzaj chłodzenia. Istotnym elementem tego systemu są radiatory utrzymujące stałą, niską temperaturę dzięki chłodzeniu cieczą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas