Materiał Partnera Awaria lodówki - co należy zrobić?

Awaria lodówki - co należy zrobić?

Obecnie trudno jest nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez lodówki. Brak możliwości przechowania żywności wiąże się z koniecznością codziennych zakupów lub korzystania z suchego prowiantu i konserw. Dlatego łatwo wpaść w panikę, kiedy nasza lodówka przestaje działać. Czasem przyczyna usterki może być prozaiczna, niekiedy jednak warto szybko interweniować i zwrócić się po pomoc do profesjonalnego serwisu AGD.

Przyczyny usterek lodówki i zapobieganie im

Nie wszystkie sytuacje są do przewidzenia, dlatego czasem wezwanie serwisu sprzętu AGD bywa po prostu konieczne. Bardzo wielu awariom możemy jednak zapobiec, jeśli tylko zastosujemy się do kilku zasad prawidłowego korzystania z lodówki. Podstawowe z nich dotyczą już etapu montażu. Ważne, aby lodówka nie była położona w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń emitujących ciepło. Tym samym warto ustawić ją tak, aby w letnie dni nie stała w miejscu ekspozycji na światło słoneczne. Niedopuszczalne jest wkładanie do środka gorących potraw - mogą być co najwyżej letnie. Lodówka musi być również wypoziomowana. Złe ustawienie często odpowiada za dziwny hałas, który łatwo podpisać pod jakąś usterkę. Zbyt częste otwieranie drzwi urządzenia w upalne dni również nie działa na korzyść, warto więc przemyśleć swoje wybory żywieniowe przed ich otwarciem. 

Popsuta lodówka - diagnozowanie przyczyny

Poszukiwania przyczyn awarii sprzętu trzeba zacząć od tych najbardziej powierzchownych. Jeśli lodówka po prostu przestanie działać, to warto upewnić się, że przewód nie jest uszkodzony, a wtyczka jest prawidłowo umiejscowiona w działającym gniazdku. Kolejnym do sprawdzenia jest termostat - sprawdźmy, czy jest ustawiony w pozycji innej niż 0. Innymi przyczynami awarii lodówki może być uszkodzony agregat, termostat lub brak czynnika chłodzącego. Tutaj jednak niezbędna będzie pomoc fachowca.

Problemy z temperaturą w lodówce mogą być spowodowane jej usytuowaniem (sąsiedztwo źródła ciepła) lub niedomykającymi się drzwiczkami. Zatem kiedy zauważymy, że temperatura jest wyższa od tej ustawionej na termostacie - wyeliminujmy najpierw te czynniki. Czasem przyczyną bywa zabrudzony skraplacz, znajdujący się z tyłu. Można zajrzeć również tam. Zdarza się, że u dołu lodówki zbiera się woda. Wówczas w pierwszej kolejności trzeba przeczyścić otwór odprowadzający wodę. 

Jeśli wyżej wymienione czynności nie pomogą, konieczne staje się wezwanie serwisu. Niektóre z nich, takie jak warszawska firma Serwis AGD Robert Święch oferują kompleksowe usługi wraz z podbiciem karty gwarancyjnej. Jest to ważne, ponieważ nie tracimy wówczas gwarancji producenta i możemy dalej cieszyć się sprawnym sprzętem.

Opracowanie:

Serwis AGD Robert Święch

Warszawa , Broniewskiego 37

Podziel się