Materiał Partnera Zabawa, terapia i rehabilitacja – szerokie zastosowanie suchych basenów dla dzieci

Zabawa, terapia i rehabilitacja – szerokie zastosowanie suchych basenów dla dzieci

Specjalne suche baseny wypełnione piłeczkami to doskonała forma rozrywki dla najmłodszych. Jak się jednak okazuje, służą one nie tylko do zabawy, ale też stosowane są w terapiach zaburzeń integracji sensorycznej. Rehabilitacja najmłodszych w suchych basenach gwarantuje im dodatkowe atrakcje, co jest niewątpliwym atutem takiego rozwiązania. Kiedy zatem konkretnie warto stosować wygodne kojce wypełnione kulkami?

Aktywna zabawa

Suchy basen wypełniony elastycznymi piłeczkami to rozwiązanie gwarantujące wielogodzinną rozrywkę dla najmłodszych. Pobudza do aktywności ruchowej, co jest niezwykle istotne do harmonijnego rozwoju dziecka. Pozbawienie go możliwości wykonywania ćwiczeń fizycznych poprzez zabawę wyłącznie za pomocą nowoczesnych smartfonów, tabletów czy innych urządzeń warto ograniczyć właśnie dzięki zastosowaniu dopasowanego suchego basenu z kulkami. Dziecko z pewnością będzie bardzo zadowolone z możliwości zabawy w taki sposób, jednak warto też mieć na uwadze modele tego typu suchych basenów proponowane przez renomowanych producentów.

Jednym z nich jest firma Mimii, która wykonuje kojce wyłącznie z atestowanych materiałów najwyższej jakości. Dzianina dresowa jest miła w dotyku i nie powoduje podrażnień nawet podczas intensywnej, wielogodzinnej zabawy. Suchy basen jest zatem doskonałą możliwością zapewnienia dziecku nietypowej formy rozrywki. Należy jednak pamiętać również o tym, że kojce wypełnione elastycznymi piłeczkami stosowane są powszechnie w rehabilitacji. Jednym z zaburzeń, które można w ten sposób z powodzeniem leczyć, są problemy z integracją sensoryczną. Są bezpieczniejsze niż konwencjonalne baseny, w których zamiast kulek znajduje się woda. Jak dokładnie wpływają one zatem na dzieci ze stwierdzonymi zaburzeniami integracji sensorycznej i kiedy jeszcze warto zdecydować się na zakup suchego basenu?

Efektywna terapia

Zaburzenia integracji sensorycznej występują u kilkulatków stosunkowo często. Objawiają się w wielu sytuacjach, w których dziecko zachowuje się w sposób nieszablonowy. Charakterystyczne są problemy z równowagą i wyczuciem własnego ciała, co skutkuje potykaniem się o różnego rodzaju przeszkody. Związane jest z tym nierzadko również niewłaściwe ocenianie odległości, a nadwrażliwość słuchowa czy występująca w zakresie dotyku to kolejny już kłopot, który uniemożliwia harmonijny i prawidłowy rozwój pociechy. Jak się jednak okazuje, jednym z najważniejszych elementów skutecznych terapii rekomendowanych dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej są suche baseny z piłeczkami. Wykonane przez renomowanego producenta doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy niezbędne jest pobudzenie receptorów dotykowych.

Dzięki wypełnieniu dobrze dopasowanego kojca specjalnymi kulkami dziecko znajdujące się w nim może w odpowiedni sposób ćwiczyć swoją koordynację wzrokowo-ruchową. W połączeniu z wrażeniami dotykowymi przy takim rozwiązaniu okazuje się, że suchy basen z piłeczkami jest jedną z efektywniejszych metod stosowanych do leczenia zaburzeń integracji sensorycznej. Dodatkowym atutem jest również kojący wpływ na pracę mięśni bawiących się w kojcu najmłodszych. To jednak nie koniec zastosowań suchego basenu. Jest on bowiem również powszechnie wykorzystywany w przypadku rehabilitacji, którą wykonuje się m.in. po przebytych przez dziecko urazach. Czy również i w takim wypadku suchy basen wypełniony specjalnymi kulkami zapewnia bardzo dobre rezultaty?

Rehabilitacja w suchym basenie

Rekonwalescencja po urazach jest w wielu przypadkach bardzo trudna. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod rehabilitacji, co dotyczy również powrotu do pełnej sprawności wśród dzieci. Fizjoterapeuci wskazują suchy basen z piłeczkami jako jedną z metod rehabilitowania dzieci po przebytych przez nie urazach. Ruchy wykonywane przez pociechę są zbliżone do tych, które naturalnie powstają podczas pływania w konwencjonalnym basenie wypełnionym wodą, jednak w przypadku kulek nie występują problemy związane np. z utratą równowagi. W takiej sytuacji upadek jest w pełni amortyzowany przez elastyczne piłeczki znajdujące się wewnątrz suchego basenu, co sprawia, że jest on także rozwiązaniem bardzo bezpiecznym.

Suchy basen w rehabilitacji dzieci zalecany jest również wtedy, gdy konieczne jest przywrócenie pełnej sprawności mięśni. Wskutek urazu bądź choroby mogą być one osłabione, jednak aktywność fizyczna w kojcu pełnym kulek pozwala na ich efektywne wzmocnienie. Połączenie rehabilitacji z zabawą nierzadko polega też na przemieszczaniu się między znajdującymi się w suchym basenie piłeczkami. W takiej sytuacji ciało dziecka jest delikatnie masowane, co z kolei redukuje powstałe napięcia i rozluźnia je.

Podziel się