Materiał Partnera Ulubione zabawki dzieciństwa

Ulubione zabawki dzieciństwa

Wybór dobrych zabawek dla dzieci wcale nie jest prosty. Oferta w sklepach i stacjonarnych i internetowych jest tak ogromna, że łatwo się zagubić. Tyle kolorów, zabawki interaktywne, śpiewające, grające. Reklamy pokazują rozczulające scenki, które kuszą rodziców, a dla dzieci są źródłem marzeń o ślicznej lalce czy fantastycznym samochodzie. Jak z tego natłoku wybrać to, co rzeczywiście stanie się dobrą rozrywką dla malucha, a jednocześnie czegoś go nauczy?

Najlepsza zabawka to ta, która bawi i pobudza wyobraźnię

Przede wszystkim dobrze sobie zadać pytanie, po co tą zabawkę kupujemy. Czy dlatego, że dziecko chce i prosi i po prostu mu ulegamy? Czy chcemy by było cicho, kiedy my jesteśmy zajęci? Czy też zależy nam na jego rozwoju i chcemy dostarczyć mu nie tylko rozrywki, ale także możliwość nauki i zdobywania ciekawych doświadczeń? Dobre zabawki dla maluchów pobudzają ich ciekawość świata, aktywizują je i inspirują. Niektóre zabawki rozwijają myślenie logiczne i kreatywność, inne poprawiają koordynację i wyobraźnię przestrzenną a jeszcze inna usprawniają werbalnie. Okazuje się przy tym, że najlepsze zabawki, które możemy znaleźć w sklepie internetowym Kącik Zabawek, są proste, zwyczajne, bo pobudzają wyobraźnię. Tylko, że dzieci o tym nie wiedzą i skuszone kolorowymi reklamami proszą, albo wręcz domagają się zabawek, które świecą, grają i same chodzą albo jeżdżą. Są to bardzo popularne zabawki, ale ponieważ nie angażują dziecka do zabawy, w gruncie rzeczy szybko się im nudzą i lądują w kącie. I całe szczęście, bo przez dostarczanie gotowych rozwiązań, czynią one dziecko biernym odbiorcą, a nie odważnym odkrywcą świata.

Zabawka dopasowana do wieku i możliwości dziecka

Jeśli zależy nam na tym, by nasz maluch wyrósł na odważnego i samodzielnego człowieka, musimy mu w tym pomagać od najmłodszych lat. Temu właśnie służą wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne. Musimy jednak pamiętać, by taką zabawkę dostosować do wieku naszego dziecka. Niemowlaki mają inne zainteresowania i inny sposób postrzegania świata niż przedszkolaki, a te z kolei niż dzieci szkolne. Trzeba też zwrócić uwagę, jeśli na zabawce oznaczony jest minimalny wiek dziecka. Zwykle zabawki powyżej trzeciego roku życia zawierają małe elementy, które młodsze dziecko mogłoby po prostu włożyć do buzi i zrobić sobie krzywdę. Ale to nie tylko ten problem. Najlepsze zabawki dla mniejszych dzieci mają prostsze kształty, są większe by łatwiej było je uchwycić nie całkiem jeszcze sprawną rączką i są w takich kolorach, że zwracają uwagę dziecka i angażują je. Dzieciom starszym warto kupować zabawki, które rozwijają je ruchowo w zakresie motoryki dużej, czyli biegania, skakania, przeciskania się przez różne tunele czy robienia fikołków, jak również motoryki małej, czyli po prostu zdolności manualnych, do czego rewelacyjnie służą klocki.

Na koniec trzeba jeszcze pamiętać o bezpieczeństwie malucha. Nieraz już na pierwszy rzut oka widać, czy dana zabawka spełni swoją funkcję. Musi ona być starannie wykonana, bez uszkodzeń czy niedoróbek i elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie. Materiały, z których jest wykonana nie mogą być toksyczne, co można sprawdzić dzięki certyfikatom i atestom, które powinny znaleźć się na opakowaniu. Można też kupować zabawki z materiałów ekologicznych jak drewno, sznurki, czy naturalne tkaniny.

Podziel się