Materiał Partnera Przedszkole prywatne kontra publiczne - które wybrać?

Przedszkole prywatne kontra publiczne - które wybrać?

Wybór najlepszego przedszkola dla swojej pociechy nie należy do najłatwiejszych. Nic dziwnego, w końcu to tam dziecko spędzi sporą część swojego dzieciństwa. Czym zatem należy się kierować, aby w morzu placówek znaleźć tę odpowiednią? Na początek warto wybrać między przedszkolem publicznym, a niepublicznym.

Różnice

Minęły czasy, kiedy wszystkie przedszkola wyglądały podobnie. Obecnie możemy przebierać w ofertach niepublicznych placówek, przy przeglądaniu których można dostać zawrotów głowy. Z tego powodu na samym początku warto się zastanowić czego tak naprawdę oczekujemy od przedszkola, do którego chcemy posyłać naszą pociechę. Dobrze jest zacząć od poznania różnic między przedszkolem publicznym, a niepublicznym.

Publiczne przedszkola finansowane są przez samorządy , podczas gdy te niepubliczne prowadzone mogą być przez firmy, spółki, fundacje, organizacje religijne, stowarzyszenia i osoby fizyczne. Różnice w finansowaniu przekładają się na program nauczania. W przedszkolu publicznym nauczyciele przeznaczają 5 godzin na realizację podstawy programowej, finansowanej przez miasto bądź gminę. Dzięki temu rodzice mogą posyłać swoje dzieci na bezpłatne zajęcia trwające do 13:00. Natomiast w przedszkolu prywatnym nie ma określonych godzin w jakich należy zrealizować podstawę programową, co daje tym placówkom dużą elastyczność w organizacji innych zajęć. Nie oznacza to jednak, że przedszkola niepubliczne podstawy programowej nie realizują wcale – wręcz przeciwnie.

Kontrola przedszkoli prywatnej

Niektórzy zastanawiają się nad tym, kto kontroluje pracę niepublicznych przedszkoli. Ci nastawieni sceptycznie wyrażają obawę wobec prowadzonych tam zajęć, z obawy, że program w tego typu placówkach nie pokrywa się z tym oferowanym przez przedszkola publiczne. Obawiają się też o panujące tam warunki. Zupełnie niesłusznie.

-Przedszkola niepubliczne działają na zasadach bardzo podobnych do tych, którymi kierują się publiczne placówki. Tak jak i one podlegają kontroli zarówno Ministerstwa Edukacji Naukowej pod względem kwalifikacji nauczycieli i programu nauczania, jak i sanepidu, który dokładnie określa wymaganą powierzchnię, rodzaje mebelków jakie mają się tam znaleźć, jakie można podawać dzieciom jedzenie, a nawet jakie rozmiary mają mieć toalety. Wszystkie zalecenia dokładnie kontroluje, tak jak w przedszkolach publicznych – zapewnia nasza rozmówczyni, która reprezentuje Niepubliczne Przedszkole Promyk.

Jak wybrać najlepsze

Nie ma lepszego sposobu na zebranie informacji o danym przedszkolu, niż rekomendacje znajomych rodziców. Warto zainteresować się tylko tymi polecanymi w 100%, w których nauczyciele wyróżniają się zaangażowaniem i niepowtarzalnym podejściem do ucznia, a proponowana oferta pozwala na jak najlepszy rozwój dziecka.

 

Podziel się