Materiał Partnera Kiedy dziecko powinno nosić szelki odblaskowe?

Kiedy dziecko powinno nosić szelki odblaskowe?

Obowiązkiem każdego rodzica lub opiekuna jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci w każdym wieku. Jednym z jego aspektów jest troska o ich bezpieczne poruszanie się na drodze. Warto od małego zapoznać dziecko z zasadami ruchu drogowego i zachowywaniem ostrożności. Przyjrzyjmy się, kiedy dziecko powinno nosić szelki odblaskowe i jak je przekonać do noszenia ich?

Elementy odblaskowe – podstawa bezpieczeństwa pieszych

Elementy odblaskowe to elementy pokryte substancją odbijającą światło. Wykonywane są głównie z pryzmatów akrylowych lub szklanych mikro-kulek. Dzięki odbiciu światła od zastosowanej w odblaskach substancji wraca ono w miejsce, skąd do nas dotarło – czyli do auta. Elementy odblaskowe występują w różnorodnych formach – kamizelkach, szelkach, zawieszkach, opaskach, a nawet czapkach czy chustach. Tego typu elementy odblaskowe znajdziemy w dobrych sklepach internetowych, takich jak na przykład Kamizelka Odblaskowa. Występują w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu możemy za pomocą kilku kliknięć kupić odblask, który zapewni naszemu dziecku bezpieczeństwo na drodze.

Co o szelkach odblaskowych mówi polskie prawo?

Bezpieczeństwo i zdrowie ludzkie to najwyższa wartość. Polskie prawo jasno wskazuje, że obowiązek noszenia elementów odblaskowych należy do każdej osoby poruszającej się pieszo poza zabudowanym obszarem. Nie ma znaczenia, czy chodzi o dziecko, czy o osobę dorosłą – obowiązek o ten należy do wszystkich osób. Mówi o tym znowelizowana ustawa Prawa o ruchu drogowym (do roku 2014 noszenie odblasków było obowiązkowe jedynie dla dzieci do 15 roku życia). Poruszając się po drodze przeznaczonej tylko dla pieszych, na chodnikach i obszarach zabudowanych nie musimy nosić odblasków, ponieważ w tych miejscach to pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami. Ustawodawca nie określił jakiego rodzaju mogą być to elementy odblaskowe. Do wyboru mamy więc między innymi kamizelki, naklejki czy szelki odblaskowe.

Szelki odblaskowe – jak przekonać dziecko do ich noszenia?

Przede wszystkim edukacja - należy uświadamiać pociechę, dlaczego noszenie odblasków jest tak ważne. Opowiedzmy o zagrożeniach, potraktujmy odblaski jako metaforę ulubionych bohaterów dziecka, które ratują ludzi przed niebezpieczeństwem. Musimy dziecku dawać przykład – trudno jest wymagać od pociechy noszenia odblasków, gdy sami tego nie robimy. Pozwól także dziecku na wybranie rodzaju odblasku i jego urozmaicenie – element odblaskowy, który będzie mu się podobał, chętniej będzie nosił na drodze. Wiadomo, że dzieci szybko się nudzą – zadbaj więc o urozmaicenie elementów odblaskowych, np. kup dziecku inne elementy odblaskowe na wycieczkę, inne do szkoły, a jeszcze inne na jazdę rowerem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas