Materiał Partnera Jak fotelik samochodowy wybrać?

Jak fotelik samochodowy wybrać?

Każdy rodzic musi się zmierzyć z wyborem fotelika samochodowego. Na rynku mamy ich dużo w różnych cenach i modelach. Czym kierować się przy wyborze fotelika?

Fotelik samochodowy jest obowiązkowy

Przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego mówią, że fotelik samochodowy (lub podkładka) jest niezbędny do przewożenia dziecka, które ma mniej, niż 150 cm wzrostu. Są to zasady ustalone przez ekspertów na podstawie licznych crash-testów i oględzin wypadków samochodowych. Brak fotelika lub podkładki to śmiertelne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia dziecka. Jednak także źle dobrany fotelik stanowi dla niego zagrożenie. Dlatego warto poświęcić czas i pieniądze na wybór najlepszego.

Waga dziecka

Waga dziecka jest bardzo ważna przy wyborze fotelika samochodowego. Jeśli zakres wagowy to 0-13 kg, dziecko o wadze 13,5 kg jest już za ciężkie, aby mógł spełniać swoją funkcję. Na rynku dostępne są foteliki o różnych przedziałach wagowych. Jest to pierwszy parametr, który musimy wziąć pod uwagę. Dziecko oczywiście może być wysokie i szczupłe, więc nawet jeśli nie przekroczyło wagi z widełek, ale jego głowa (nie nogi!) wystaje ponad zagłówek, nadszedł czas na zmianę.

Mocowanie do auta

Najpopularniejsze są dwie metody mocowania fotelika do siedzenia. Można to zrobić pasami dla pasażera lub na ISOFIX. Ten pierwszy sposób jest możliwy w każdym aucie. Fotelik można przypinać i odpinać, gdy tylko mamy taką potrzebę. Natomiast montaż na ISOFIX jest raczej na stałe, ponieważ przypinanie w ten sposób jest czasochłonne. Jest to jednak bezpieczniejsze, więc jeśli w naszym samochodzie istnieje taka możliwość, warto skłonić się ku tej opcji.

Przodem czy tyłem

Rodzice zastanawiają się, czy wozić dziecko fotelikiem ustawionym przodem (FWF) czy tyłem (RWF) do kierunku jazdy, a także z przodu czy z tyłu auta. Udowodniono, że najbezpieczniej jest wozić dziecko tyłem i na tylnych siedzeniach. Powinno się wozić je tak jak najdłużej. Jeśli chodzi o jazdę na przednim siedzeniu, jest to bezpieczne tylko i wyłącznie, gdy wyłączymy poduszkę powietrzną pasażera. Podczas wypadków samochodowych to właśnie wystrzelenie poduszki jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci niemowląt i małych dzieci, mimo jazdy w foteliku. Jeśli w naszym aucie nie da się wyłączyć poduszki, kupmy lusterko przyczepiane na zagłówek, dzięki czemu będziemy mieć ciągły kontakt wzrokowy z naszą pociechą.

Gdzie kupić fotelik?

Lepiej zainwestować w nowy fotelik, niż używany, ponieważ nie znamy jego historii. Jeśli samochód z fotelikiem w środku miał już kolizję, może on nie spełniać swoich funkcji. Fotelik możemy kupić w sklepie stacjonarnym lub taniej online, na przykład w Mami Kids. Najlepszą opcją byłoby podjechanie do sklepu stacjonarnego z dzieckiem, konsultacja ze sprzedawcą, przymierzenie fotelika do samochodu, a później znalezienie odpowiedniego modelu w najlepszej cenie online. Pamiętajmy, że płacimy za bezpieczeństwo dziecka, które jest bezcenne!

Opracowanie:

Mami Kids Mariusz Polkowski

Siedlce , Bajkowa 44

Podziel się