Materiał Partnera Foteliki rehabilitacyjne dla dzieci - czym są i jak działają?

Foteliki rehabilitacyjne dla dzieci - czym są i jak działają?

Fotelik samochodowy to niezbędny element wyposażenia każdego auta, którym podróżują dzieci – zgodnie z obowiązującymi przepisami powinni z nich korzystać mali pasażerowie, których wzrost nie przekroczył 150 centymetrów. Należy jednak pamiętać, że typowe foteliki nie są odpowiednie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dla nich przeznaczone są tak zwane foteliki rehabilitacyjne, zaprojektowane z myślą o spełnianiu ich specjalnych potrzeb.

Czym jest fotelik rehabilitacyjny?

Foteliki rehabilitacyjne to kategoria fotelików samochodowych, które zostały stworzone dla dzieci cierpiących na różnego rodzaju niepełnosprawności.

Od zwykłych fotelików samochodowych różnią się tym, że z większą skutecznością stabilizują one ciało w wybranej pozycji – mówi przedstawiciel producenta fotelików, marki BabySafeDzieci niepełnosprawne są bardziej podatne na negatywne efekty przeciążeń powstających podczas jazdy i gwałtownych manewrów, stąd też wymagają lepszego oparcia dla ciała. Specjalny projekt fotelików sprzyja również ich prawidłowemu rozwojowi fizycznemu. Oczywiście, nie zapominamy również o komforcie podróżowania, który jest niezwykle ważny szczególnie na długich dystansach. Żeby upewnić się, że naszemu dziecku niczego nie brakuje, do fotelika możemy zakupić różnego rodzaju akcesoria, takie, jak podnóżek, podkładka podwyższająca czy stolik.

Foteliki rehabilitacyjne dostępne w ofercie marki BabySafe przeznaczone są dla dzieci do 150 centymetrów wzrostu.

Wybieramy fotelik

Podobnie jak w przypadku zwykłych fotelików, zakup fotelika rehabilitacyjnego powinien zostać poprzedzony dokładną analizą charakterystyki sprzętu. Na co należy zwrócić uwagę?

  • Pas bezpieczeństwa – powinien być 5-punktowy, by utrzymać ciało dziecka wewnątrz fotelika bez powodowania nadmiernego obciążenia. Ponadto pas powinien umożliwiać dobre dopasowanie go do ciała malucha.
  • Rozkładanie fotelika – wysokiej jakości foteliki posiadają opcję rozłożenia ich do pozycji spoczynkowej. Jest to dobre rozwiązanie na długie podróże, bowiem pozwala dziecku zdrzemnąć się w drodze.
  • Wysokość oparcia – może być regulowana. Foteliki z taką opcją posłużą dziecku dłużej, ponieważ można je dopasować do zmieniającego się wzrostu pociechy.
  • Wykonanie – jakość materiałów i wykonania fotelika może być odczuwalna przez dziecko, szczególnie na dłuższych trasach. Wysokiej jakości foteliki wytwarzane są z surowców bezpiecznych, nietoksycznych i „oddychających”, co przekłada się na wysoki komfort podczas jazdy.
  • Montaż – jeśli nie zamierzamy wozić fotelika cały czas w samochodzie, jego montaż powinien być na tyle łatwy i intuicyjny, byśmy nie musieli poświęcać na niego zbyt dużo czasu. Ponadto łatwy montaż to gwarancja, że nie popełnimy błędu, który mógłby kosztować nasze dziecko zdrowie.

Przed kupnem fotelika dobrze jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanego sprzedawcy. Pomoże on dobrać fotelik odpowiedni dla naszego dziecka.

Podziel się