Materiał Partnera Foteliki obrotowe – wygoda dla rodzica i dziecka

Foteliki obrotowe – wygoda dla rodzica i dziecka

Fotelik samochodowy jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu rodziców małych dzieci – dzięki niemu można je przewozić w sposób bezpieczny, komfortowy i zgodny z przepisami. Od kilku lat ten rynek podbijają foteliki obrotowe, stanowiące bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla małych pasażerów, jak i ich opiekunów. Jakie są ich zalety? Czy są równie dobre jak tradycyjne foteliki? Przekonajmy się!

Czym wyróżniają się foteliki obrotowe?

Foteliki obrotowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na obrót siedziska o 180 lub 360 stopni (w zależności od modelu). Foteliki obracane o 360 stopni umożliwiają wożenie dziecka tyłem lub przodem do kierunku jazdy, natomiast te z niepełnym obrotem można zwrócić w lewo lub prawo o 90 stopni, ułatwiając sobie wkładanie i zapinanie małego pasażera. Wszystko to za sprawą specjalnej podstawy obrotowej, często łączonej z bazą ISOFIX dla jeszcze większej wygody użytkowania.

Obrotowy fotelik samochodowy można więc ustawić tyłem, bokiem lub przodem do kierunku jazdy bez konieczności wymontowywania go z samochodu. Większość modeli dostępnych na rynku jest przeznaczona dla dzieci siedzących już samodzielnie, ważących od 9 do 18 kilogramów, co oznacza, że dobrze dobrany fotelik posłuży naszemu dziecku przez kilka lat. Bez problemu znajdziemy również siedziska jeszcze bardziej uniwersalne – w przedziale 0–36 kg.

Zalety obrotowych fotelików samochodowych

Najważniejszą zaletą wyróżniającą foteliki obrotowe spośród innych rodzajów dostępnych w sprzedaży jest wygoda użytkowania. Łatwość obsługi doceni każdy rodzic, który często wozi swoje dziecko samochodem, a także dziadkowie. Wszystko dlatego, że jednym ruchem ręki można obrócić fotelik przodem do drzwi auta tak, by łatwo umieścić malucha w siedzisku i mocno dociągnąć pasy. Starsze dzieci bez problemu wsiądą samodzielnie. W tradycyjnych fotelikach bywa to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli wewnątrz samochodu jest mało miejsca.

Foteliki obracane o 360 stopni można ustawić zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Najbezpieczniejsze jest to drugie rozwiązanie – specjaliści jednogłośnie zalecają jak najdłuższe wożenie dzieci tyłem. W razie wypadku czy gwałtownego hamowania chroni to głowę i szyję dziecka, które zostają wciśnięte w oparcie zamiast polecieć bezwładnie w przód, jak dzieje się to, gdy dziecko jest usadzone przodem. Czasem jednak sytuacja wymaga obrócenia fotela – możemy to zrobić, nie przerywając jazdy, jednym ruchem dłoni. Warto przy okazji zaznaczyć, że fotelik nie obróci się samoistnie – zabezpiecza przed tym specjalna blokada – podkreśla specjalista z firmy Coletto produkującej wózki i foteliki samochodowe dla dzieci.

Kolejnym plusem jest intuicyjna obsługa, nieprzysparzająca trudności użytkownikom. Każdy element można szybko wyregulować, dopasowując go do rosnącego dziecka. Większość fotelików ma zmienny kąt oparcia, można więc je odchylić, gdy maluch zaśnie. Dzięki temu nawet długa podróż będzie dla niego komfortowa.

Jak prawidłowo korzystać z obrotowego fotelika?

Foteliki obrotowe są równie bezpieczne jak tradycyjne, tak samo podlegają testom zderzeniowym i muszą uzyskać odpowiednie atesty niezależnych instytucji. By dobrze pełniły swoją rolę, należy wybrać model idealnie dopasowany do naszego samochodu, a także uwzględniający budowę ciała dziecka. Do czwartego roku życia dzieci należy przypinać pasami pięciopunktowymi, które trzeba mocno zapinać – tak, by pod pas można było włożyć tylko mały palec. Zbyt luźne zapinanie pasów, a także ubieranie maluchów do jazdy w grube puchowe kurtki to częste błędy, które w momencie wypadku skutkują wypadnięciem dziecka z fotelika!

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna uwaga – fotelik obrotowy można ustawić bokiem do kierunku jazdy tylko i wyłącznie w czasie postoju. Podczas jazdy jest to zabronione! Pod żadnym pozorem nie wolno obracać dziecka i karmić go lub zabawiać, gdy samochód się porusza – nie jest wtedy bezpieczne. Pamiętajmy o tym.

Podziel się