Materiał Partnera Co powinieneś wiedzieć o kocach sensorycznych?

Co powinieneś wiedzieć o kocach sensorycznych?

Nie ulega wątpliwości, że wiele chorób potrafi skutecznie wyeliminować dziecko z życia społecznego. Nie inaczej jest w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej znacznie utrudniających normalne funkcjonowanie. Chcąc załagodzić objawy, warto rozważyć alternatywną terapię z wykorzystaniem tzw. kocyka obciążeniowego. Wykonany z hipoalergicznych tkanin o wysokiej jakości znakomicie uzupełnia tradycyjne leczenie, zapewniając dziecku duży komfort psychiczny. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Pomoc dla dzieci

Przez integrację sensoryczną należy rozumieć zdolność organizmu do właściwego odbioru i reakcji na bodźce zmysłowe. Jej zaburzenia doświadczają głównie dzieci dotknięte zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem, a także osoby ze zdiagnozowanym ADHD. Poprzez złą interpretację rzeczywistości, ich ciało reaguje nieadekwatnie do zmian zachodzących w otoczeniu. Z tego względu miewają problemy z wieloma podstawowymi czynnościami. Przede wszystkim jednak, nie mogąc wyczuć swojego ciała, wykazując zaburzenia snu, który przecież odgrywa nieocenioną rolę w rozwoju. Do innych objawów zaburzeń integracji sensorycznej należy nadmierna aktywność fizyczna, a także jej przeciwieństwo, czyli apatia i nieustanne znudzenie.

Wszystko to sprawia, że dzieci czują się inne, co przekłada się na ich odosobnienie czy stany lękowe. Mimo że terapia tego typu schorzeń zwykle polega na rozmaitych ćwiczeniach, mających na celu naukę odpowiednich reakcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować inne rozwiązania. Decydując się na kocyk sensoryczny, nazywany też obciążeniowym, można spodziewać się zdumiewających rezultatów, które zaskoczą niejednego rodzica. Tego typu kocyki znajdziemy w ofercie sklepu Niniu Nina Renata Rozpendowska.

Jak działają kocyki sensoryczne?

Umieszczony we wnętrzu kocyka materiał odpowiada za tzw. nacisk  obciążający, który oddziałuje w sposób bezpośredni na ścięgna i mięśnie. To właśnie w nich bowiem znajduje się układ prioreceptywny ponoszący odpowiedzialność za integrację sensoryczną organizmu. Okrycie, określane przez rodziców jako ,,przytulający kocyk’’ doskonale stymuluje receptory, wpływając również na produkcję serotoniny i melaniny w organizmie. Skutkiem tego jest znaczne odprężenie oraz zauważalna poprawa nastroju. Jako że kocyk poprzez swój delikatny masaż stanowi swego rodzaju symulację ludzkiego dotyku, dzieci pod nim czują się bezpiecznie, co w dalszej perspektywie przynosi lepszą koncentrację i świadomość własnego ciała.

Warto zapamiętać, że kocyk obciążający należy dobrać indywidualnie do konkretnej osoby. Jeśli będzie on niedostosowany do wagi i wzrostu dziecka, to krótko mówiąc, nie ma co liczyć na większe efekty. Aby mieć pewność, że nasza pociecha zaakceptuje w pełni okrycie, trzeba również zwrócić uwagę na takie kwestie jak kolor, wzory bądź rodzaj tkaniny. Nie zawsze bowiem dziecko preferuje pluszowy dotyk, skłaniając się ku bardziej szorstkim materiałom.

 

Opracowanie:

Niniu Nina Renata Rozpendowska

Gliwice , Łanowa 2 lok. 5

  • tel. 690 941 629

Podziel się