Artykuł sponsorowany Jakie uprawnienia uzyskuje adwokat w ramach pełnomocnictwa

Jakie uprawnienia uzyskuje adwokat w ramach pełnomocnictwa

Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie adwokata, który będzie reprezentował nasze sprawy przed sądem warto, abyśmy mieli świadomość potencjalnych konsekwencji jakie niesie z sobą udzielenie mu pełnomocnictwa. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, w jaki sposób prawnik może wykorzystać pełnomocnictwo i jak dokładnie wygląda to z punktu widzenia naszego sądownictwa, zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem.

Pełnomocnik = strona

Najistotniejszą sprawą, z której musimy sobie zdawać sprawę, udzielając pełnomocnictwa adwokatowi, jest fakt, że jego działania będą traktowane przez sąd jako nasze własne. Pełnomocnik nie jest naszym pomocnikiem, a jego rola nie ogranicza się wyłącznie do doradzania czy ogłaszania przed sądem podejmowanych przez nas decyzji. Pełnomocnik ma pełne prawo samodzielnego podejmowania wszelkich decyzji w naszym imieniu; w tym sensie dla sądu jego działania są działaniami strony. 

Z tego wynika pewna oczywista konsekwencja: musimy liczyć się z tym, że wszelkie jego działania swymi skutkami będą dotyczyć bezpośrednio nas. Jest to ryzyko, którego świadomość musimy mieć w momencie udzielania pełnomocnictwa, albowiem nie będziemy mogli uniknąć jego błędnych działań i zaniechań, tłumacząc przed sądem, że nasz pełnomocnik czegoś nie dopilnował, nie dotrzymał terminu lub w porę kogoś nie powiadomił. Powtórzmy: jego działania są traktowane przez sąd tak, jak to my sami, osobiście byśmy je podejmowali – dowiadujemy się w Kancelarii Adwokackiej Małgorzaty Gliwy z Wrocławia.

Zakres działań pełnomocnika

Uprawnienia pełnomocnika są przez prawo bardzo szeroko zakreślone i to w sposób dosyć ogólny, co daje mu możliwości swobodnego działania i to działania nieraz dalece wykraczającego poza konkretne postępowanie sądowe. Udzielający pełnomocnictwa może co prawda ograniczyć uprawnienia adwokata, definiując te ograniczenia w umowie, jednakże w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. Zazwyczaj, praktycznie zawsze, to właśnie pełnomocnik przygotowuje dokument pełnomocnictwa na podstawie powszechnie stosowanych wzorców. Dokument taki prawie nigdy nie wymienia uprawnień pełnomocnika, wręcz przeciwnie, zawiera formułę stwierdzającą, że zleceniodawca daje mu umocowanie do reprezentowania jego interesów we wszelkich sprawach sądowych (jest to tak zwane pełnomocnictwo ogólne) albo w konkretnej sprawie, co oznacza, że adwokat może podejmować wszelkie czynności łączące się ze sprawą.

Co oznacza termin „wszelkie czynności łączące się ze sprawą”

Powyższe sformułowanie oznacza, że pełnomocnik w swych działaniach może daleko wykraczać poza konkretny proces i tak mogą to być, robione w naszym imieniu: wytoczenie tak zwanego powództwa wzajemnego, złożenie skargi o wznowienie postępowania, reprezentowanie nas w sprawie z interwencji głównej lub przed komornikiem w toku postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego. Pełnomocnik prawny może także w naszym imieniu udzielić tak zwanego pełnomocnictwa substytucyjnego, to znaczy dać pełnomocnictwa innemu adwokatowi lub radcy prawnemu, który tym samym uzyskuje takie same uprawnienia jak on sam. Dodajmy jeszcze,  że do podstawowych uprawnień pełnomocnika należą jeszcze między innymi: zawarcie ugody, przyznanie racji strony przeciwnej, co prowadzi do przegrania sprawy, odbiór kosztów procesu od strony przeciwnej, odbieranie pism sądowych. Z powyższego wynika, że udzielenie pełnomocnictwa procesowego jest poważną czynnością, niosącą spore ryzyko w przypadku niewłaściwego wyboru. Sam wybór pełnomocnika oczywiście nie odbiera stronie prawa do ingerowania w przebieg procesu, w którego czasie możemy niezwłocznie odwoływać jego decyzje lub prostować jego oświadczenia. W każdym momencie możemy też odwołać udzielone pełnomocnictwo.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas