Artykuł sponsorowany Jak sporządzić sprawozdanie finansowe?

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe?

Sprawozdania finansowe to narzędzia niezbędne podczas rozmów z inwestorami czy bankami udzielającymi kredytów na rozwój działalności gospodarczej. Większość przedsiębiorstw ma też obowiązek przedłożyć je raz w roku odpowiednim organom państwowym (zazwyczaj do 31 marca, o ile koniec roku obrotowego firmy i kalendarzowego przypadają w tym samym momencie). Sporządzenie takiego sprawozdania nie należy niestety do zadań najłatwiejszych.

Nieco mniej pod górę mają ci, którzy mogą sporządzić sprawozdanie finansowe w wersji uproszczonej. W najmniej skomplikowanych przypadkach ogranicza się ono do przedstawienia uproszczonego bilansu oraz rachunku zysków i strat na (podstawie wzoru załączonego do ustawy o rachunkowości), a także zawarcia informacji dodatkowej.

Rozwiązanie to niewątpliwie oszczędza czas przedsiębiorcy, pozwala mu też nie ujawniać wielu danych na temat prowadzonej działalnościsłyszymy w krakowskim biurze rachunkowym PC Partner. Nie jest ono jednak dostępne dla każdego podmiotu. Dotyczy bowiem tzw. małych jednostek, spełniających określone warunki i uprawnionych do tego przez odpowiedni organ zatwierdzający sprawozdanie.

Zasady tworzenia sprawozdania

W przypadku pozostałych przedsiębiorstw ma ono znacznie bardziej rozbudowaną formę i wymaga sporej dozy skrupulatności, aby każdy z elementów opracowany został w sposób prawidłowy i niebudzący zastrzeżeń. Zwłaszcza w związku z tym ostatnim warto opisać we wstępie do sprawozdania finansowego zastosowane przy jego tworzeniu zasady rachunkowości, takie jak choćby metody wyceny aktywów i pasywów oraz amortyzacji czy pomiaru wyników finansowych. Tam, gdzie ustawa daje przedsiębiorcy pewną dowolność, wskazać też należy wybraną w danym przypadku opcję.

Poza tym w sprawozdaniu umieścić trzeba informację o kontynuacji działalności i ewentualnych okolicznościach wskazujących na jej zagrożenie, a także zdefiniować okres objęty tym sprawozdaniem. Koniecznie pamiętając przy tym, że terminy zapłaty faktur (czy nawet samo otrzymanie tych ostatnich) wcale nie muszą go określać.

Fachowa pomoc

Co więc zrobić w przypadku podejmowanych na dłuższy czas umów czy grudniowych pensji wypłacanych dopiero w styczniu? W tej sprawie najlepiej poradzić się specjalisty, a wręcz zlecić mu sporządzenie całego sprawozdania. Podobnych zagadnień istnieje bowiem mnóstwo, z czego jedne dadzą się w konkretnym przypadku zaaplikować, a inne niekoniecznie. Profesjonalista natomiast z racji swej ukierunkowanej wiedzy i doświadczenia, a także znajomości obowiązujących przepisów z pewnością będzie potrafił wskazać optymalne rozwiązania.

W umiejętny sposób sklasyfikuje chociażby składniki majątku trwałego i obrotowego czy prawidłowo rozliczy np. materiały tudzież zakup paliwa. Poradzi też sobie z tworzeniem rezerw i uwzględnieniem nieściągalnych należności oraz będzie wiedział, w których pozycjach trzeba ująć ewentualne zaliczki oraz co zrobić z podatkiem odroczonym.

Prawo nie zabrania oczywiście zająć się tym wszystkim przedsiębiorcy na własną rękę, będzie jednak bezwzględne w przypadku popełnionych błędów i nieścisłości obecnych w nieumiejętnie sporządzonym sprawozdaniu finansowym firmy, niezależnie od tego, czy powodem była niedostateczna ilość czasu, czy zwyczajny brak kompetencji wynikające z zajmowania się przede wszystkim bieżącą działalnością przedsiębiorstwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas