Artykuł sponsorowany Jak korzystnie przekazać firmę następcom?

Jak korzystnie przekazać firmę następcom?

Celem każdego przedsiębiorcy jest to, aby jego firma jak najlepiej prosperowała na rynku. Wykwalifikowany personel, odpowiednie zabiegi marketingowe i zaufani kontrahenci w znacznym stopniu podnoszą efektywność pracy i zwiększają zasięg działania firmy. Przychodzi jednak moment, w którym najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie władzy nad przedsiębiorstwem innym osobom - najlepszemu współpracownikowi lub członkom rodziny. To najlepsza opcja, kiedy pragnie się coraz lepszego działania firmy bez względu na upływ czasu i losowe zdarzenia. Jednak przekazanie władzy następcom to, poza kwestią wyboru odpowiednich osób, dość skomplikowany proces. Aby przebiegł sprawnie i bezpiecznie, należy zastosować się do kilku reguł.

Konieczność przekazania firmy

Większość polskich firm rodzinnych powstała po 1989 roku, w którym to nastąpiły liczne zmiany w ustroju. Ówcześni 20- i 30-latkowie mają teraz po 50, 60 lat. Niewielu z nich zdołało przekazać działalność następcom i większość firm upadła. Przepisanie działalności nowym właścicielom jest zabiegiem, którego korzyść da się zauważyć zwłaszcza w przypadku śmierci przedsiębiorcy. Bez dopełnienia formalności przekazania władzy, w chwili zgonu działalność przestaje istnieć, nr NIP jest nieważny, nie można używać kas fiskalnych należących do firmy, więc prowadzenie sprzedaży jest niedozwolone. Okazuje się, że większość biznesmenów podchodzi do opisywanego tematu dość niechętnie. Zazwyczaj następcami mają zostać ich dzieci. Właściciele firm obawiają się, że wybór potomka, który przejmie interes wywoła opór i poróżni rodzeństwo. Odkładają problem na później, nie zdając sobie sprawy jakie konsekwencje może mieć brak jego rozwiązania. Kłopot pojawia się także w związku z lokalem. Jeżeli powierzchnia była wynajmowana od prywatnego właściciela, to w chwili śmierci przedsiębiorcy wygasają wszystkie zawarte umowy. Czasami, z niektórych przyczyn, ponowne zawarcie umowy może okazać się trudne lub niemożliwe, a zmiana lokalizacji firmy może ponieść za sobą duże straty.

Właściwy następca

Należy pamiętać, że aby prowadzić firmę, trzeba posiadać odpowiednie cechy. Ambicja, kreatywność, komunikatywność i dobra prezencja sprawiają, że praca staje się bardziej efektywna, a działalność posiada właściwego reprezentanta. Następca nie zawsze musi być członkiem rodziny. Czasami lepiej zaangażować kogoś z zewnątrz.

Dostępne rozwiązania

Aby przekazać firmę następcom, należy uwzględnić odpowiednie regulacje prawne, w tym zwłaszcza z obszaru prawa podatkowego. Nawet jeśli przyszłym właścicielem ma być członek rodziny, nie wystarczy uwzględnić firmy w testamencie. Jeśli biznes prowadziła jedna osoba, to następca może otrzymać jedynie składniki majątku, co w skrajnym przypadku może uniemożliwić prowadzenie działalności gospodarczej. Aby przekazać całość, należy przekształcić firmę w spółkę. Cały proces jej przepisania powinien zostać poprzedzony rozmową z prawnikiem. Doświadczeni specjaliści z KWS TAX traktują każdego klienta ze szczególną uwagą i cechują się ogromnym zakresem wiedzy. Opracowanie planu działania może potrwać do trzech miesięcy. Jednym z rozwiązań jest sprzedaż części udziałów nabywcy, przy jednoczesnym pozostaniu w zarządzie czy radzie nadzorczej. Zarządzanie firmą często wymaga skorzystania z pomocy profesjonalistów. KWS TAX doradzi nam nie tylko w przypadku przekazywania działalności następcom, ale również może nas reprezentować przed sądami administracyjnymi czy dokonać przeglądów czy audytów podatkowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas