Artykuł sponsorowany Dlaczego nie warto czekać z windykacją?

Dlaczego nie warto czekać z windykacją?

Czas w procesie windykacji ma kluczowe znaczenie. Wszelkie opóźnienia są niekorzystne dla obu stron, w tym szczególnie dla dłużnika, który nie powinien zalegać ze spełnieniem świadczenia pieniężnego. Może to doprowadzić do dodatkowych kosztów w postaci naliczenia odsetek ustawowych oraz obciążenia dłużnika kosztami windykacji.

Odsetki ustawowe

Problemy z uregulowaniem wymaganych płatności przez kontrahenta to sytuacja, z którą spotyka się wielu przedsiębiorców. Jest to kłopotliwe dla obu stron – wierzyciel nie otrzymuje świadczenia pieniężnego, natomiast dłużnik z tego tytułu może być obciążony dodatkowymi kosztami w postaci odsetek ustawowych. Naliczyć je można zgodnie z art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego [Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93], a każdy dzień zwłoki w takim przypadku generuje wyższe koszty dla dłużnika. Jeżeli wysokość odsetek za opóźnienie nie została z góry ustalona przez obie strony, to naliczane są tzw. odsetki ustawowe. Ich wysokość określana jest na podstawie sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych, co obecnie przekłada się na odsetki wynoszące 7% w skali roku, które nalicza się od kwoty głównej zobowiązania.

Istnieje podstawa prawna, która pozwala uzyskać dodatkowe środki za brak terminowego spełnienia świadczenia pieniężnego przez nierzetelnego kontrahenta – są to odsetki ustawowe za opóźnienie. Mają one na celu zabezpieczenie dla wierzyciela w przypadku zwłoki dłużnika w płatności. Maksymalna ich wysokość może wynieść dwukrotność odsetek ustawowe za opóźnienie (obecnie 14%). Interesującym narzędziem do wyliczania takich odsetek są specjalistyczne kalkulatory – dostępne chociażby na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Czy jednak w przypadku długotrwałego uchylania się od zapłaty długu możliwe jest jego przedawnienie?

Przedawnienie i wygaśnięcie długu

Dla każdej wierzytelności ustalony jest termin jej przedawnienia. Po jego upływie dłużnik ma pełne prawo do zniesienia odpowiedzialności za dług właśnie wskutek przedawnienia zobowiązania. Taka sytuacja staje się problematyczna dla wierzyciela, którego możliwości w zakresie skutecznego odzyskiwania długu stają się znacznie ograniczone. W przypadku roszczeń z tytułu umowy kredytu bądź pożyczki termin przedawnienia wynosi 3 lata, a dla faktur okres ten wynosi 2 lata, dlatego też zdecydowanie nie warto czekać z windykacją. Dzięki sprawnej i szybkiej reakcji szanse odzyskania twojego długu rosną ponad dwukrotnie.

Co warto w takim razie zrobić? Możesz podjąć samodzielnie działania windykacyjne, zlecić je lub skorzystać programów które pomogą ci szybko i sprawnie przeprowadzić proces windykacji przykładem może być np. system do samodzielnej windykacji online oferowane przez kancelarię Vindicat. Dzięki niemu otrzymasz pomoc na etapie wezwania dłużnika do ugody, wytoczenia powództwa czy też rozpoczęcia egzekucji.

W momencie rozpoczęcia procesu windykacji termin przedawnienia zaczyna biec od nowa, o czym warto pamiętać. Dzieje się tak również w momencie, gdy dochodzi do uznania długu przez samego dłużnika. Należy także pamiętać o tzw. wygaśnięciu zobowiązania. Dochodzi do niego nie tylko w sytuacji, w której zobowiązanie zostaje spełnione. O wygaśnięciu zobowiązania w związku z zaspokojeniem interesu wierzyciela mówimy też wtedy, gdy dłużnik wypełnia inne zobowiązanie w miejsce pierwotnego długu lub np. dłużnik i wierzyciel są jednocześnie dłużnikami względem siebie, co daje im możliwość potrącenia, czyli obniżenia wierzytelności do wysokości niższej z nich.

Dług skutecznie odzyskany

Każdy z wierzycieli dąży do szybkiego odzyskania należności, z których spłatą zalega dłużnik. Wielu wierzycieli wybiera metodę samodzielnego windykowania, co znacząco ogranicza związane z tym koszty, jednak może okazać się problematyczne. Nierzadko podejmowane działania nie są odpowiednie, co przekłada się na niską skuteczność windykacji. Można ją jednak znacznie usprawnić dzięki choćby systemowi do skutecznej windykacji online. Oprogramowanie tego typu zapewnia kompleksowe wsparcie przy odzyskiwaniu nawet trudnych zobowiązań.

Przede wszystkim dzięki takiemu systemowi możliwe jest łatwe generowanie najważniejszych pism wykorzystywanych w procesie windykacyjnym. Wezwania do zapłaty czy pisma o upublicznieniu danych dłużnika przygotowywane są w sposób profesjonalny, dzięki czemu lepiej spełniają swoje zadanie. Poprzez specjalny system windykacji online można także złożyć pozew zarówno do sądu, jak i tzw. e-Sądu, a także wystawić dług na giełdę długów lub zlecić niezbędne czynności komornikowi.

„Rozwiązania automatyzacji procesów prawnych są niezwykle funkcjonalne i przydatne. Zarządzanie procesami prawnymi w firmie staje się coraz powszechniejsze. Przykładem takich rozwiązań jest system Vindicat.pl czy też system do zarządzania i rejestracji znaków towarowych ipdesk.pl” – mówi Marcin Setlak z kancelarii brandingowej zastrzezone.pl.

Zdecydowanie nie warto zatem zwlekać z windykacją, a jej przeprowadzenie zrealizować za pomocą właściwych środków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas