Artykuł sponsorowany Czym się zajmuje rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej?

Czym się zajmuje rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej?

Miałeś w ostatnim czasie wypadek samochodowy? Nie wiesz jak poradzić sobie z powstałymi szkodami? Zgłoś się do rzeczoznawcy techniki motoryzacyjnej! Jest to osoba, która w sposób obiektywny oceni powstałe w wypadku uszkodzenia w samochodzie i na tej podstawie będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie w firmie ubezpieczeniowej. Co jeszcze należy do obowiązków rzeczoznawcy?

Rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej, czyli kto?

Rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej jest ekspertem, który w sposób niezależny wycenia szkody, jakie powstały w samochodzie po wypadku lub poważnej kolizji. Jego decyzja jest niezmiernie ważna w procesie ubiegania się o odszkodowanie. Funkcję rzeczoznawcy mogą spełniać te osoby, które są niekarane oraz mają doświadczenie w dziedzinie motoryzacyjnej (lub 2-letnie jako rzeczoznawcy). Dodatkowo kandydaci ubiegający się o tytuł rzeczoznawcy powinni mieć co najmniej wykształcenie średnie (albo odbyte studia podyplomowe) i prawo jazdy w kat. A, B oraz C (lub C1). Po spełnieniu tych wszystkich wymagań, odbyciu specjalistycznego kursu przygotowawczego oraz zdaniu egzaminu, osoby te zostają wpisane na listę rzeczoznawców. Ponadto otrzymują certyfikat wydany przez jednostkę akredytowaną, potwierdzający wiedzę merytoryczną.

Rzeczoznawca z firmy, czy niezależny ekspert?

Najczęściej firmy ubezpieczeniowe zatrudniają lub współpracują ze swoimi rzeczoznawcami, jednak – jeśli uważasz, że przedstawiona przez nich ekspertyza jest zaniżona (co zdarza się bardzo często) – pamiętaj, że od ich opinii zawsze można się odwołać i skorzystać z usług wynajętego przez siebie eksperta. Istotne jest, aby opinia rzeczoznawcy techniki motoryzacyjnej została sporządzona profesjonalnie i obiektywnie, w sposób niezależny.

Obowiązki rzeczoznawcy

Paweł Lewandowski, rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej pojazdów przekonuje: rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej dzięki specjalistycznej wiedzy opiniuje stan techniczny pojazdu, który uczestniczył w wypadku drogowym lub do celów gwarancyjnych. Przygotowuje kosztorys, w którym przedstawia ile wyniosą naprawy powypadkowe oraz likwidacja powstałych szkód. Prawidłowo sporządzona przez niego ocena pozwala na uzyskanie odszkodowania i dużą oszczędność czasu oraz pieniędzy. Dodatkowo rzeczoznawcy mogą wykonać także badania oceny technicznej pojazdów oraz ustalić ich wartość (zgodną z cenami obowiązującymi na rynku). Zajmują się także wydaniem opinii na temat samochodów nietypowych, w tym zabytkowych. Swoją ofertę kierują najczęściej do osób indywidualnych oraz instytucji, takich jak: firmy ubezpieczeniowe, banki, sądy, kancelarie prawne czy różnego rodzaju przedsiębiorstwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas