Artykuł sponsorowany Czy w sprawach rozwodowych potrzebna jest pomoc adwokata?

Czy w sprawach rozwodowych potrzebna jest pomoc adwokata?

Rozwód to przykre wydarzenie dla każdego, ponieważ kończy relację, która z założenia miała trwać do końca życia. Biorąc ślub ze swoją drugą połową, zawsze liczymy na to, że będzie to związek na stałe i nic nie jest w stanie tego zmienić. Życie weryfikuje te założenia i niestety często okazuje się, że wspólna przyszłość nie jest dłużej możliwa. Czy przy rozwodzie zawsze potrzebny jest adwokat? W jakich sytuacjach pomoc prawnika jest szczególnie ważna?

Zalety posiadania adwokata

Według przepisów polskiego prawa nie jest konieczne zatrudnianie adwokata, by reprezentował nas w sądzie w trakcie rozprawy. Zawsze warto jednak zlecić prawnikowi napisanie pozwu rozwodowego, by uniknąć sytuacji, gdzie zostanie on odrzucony, bo nie jest sformułowany poprawnie. Często wydaje nam się, że pozew rozwodowy wygląda jak zwykły list intencyjny, który możemy szybko i łatwo stworzyć na klawiaturze naszego komputera, a później przesłać do sądu. Dla większości z nas rozprawa rozwodowa to wielka niewiadoma, nie mamy pojęcia, czego należy się spodziewać i jak będzie przebiegał cały proces. Najłatwiej jest w przypadku rozwodów polubownych, za porozumieniem stron - gdzie oboje partnerów zgadza się na rozwiązanie małżeństwa i nie jest konieczne dzielenie majątku, ustalanie kwestii opieki nad dziećmi. Wówczas możemy sobie pozwolić na samodzielne załatwienie sprawy, bez zatrudniania adwokata - dowiadujemy się w Kancelarii Prawnej Wyląg z Tarnowskich Gór. Jeśli jednak są pewne spory, których nie potrafimy samodzielnie rozwiązać, jeśli nie zgadzamy się z drugą stroną - warto zaangażować prawnika, który pomoże nam ustalić strategię, wytłumaczy przepisy i będzie nas wspierał w czasie samej rozprawy rozwodowej. To często jedyne rozwiązanie, by rozwód odbył się stosunkowo szybko.

Orzekanie o winie - dowody

Rozwód z orzekaniem o winę jest zdecydowanie najtrudniejszy. Najczęściej powodem do wystąpienia o rozwód z orzekaniem o winę występujemy w przypadku zdrady, tak mówią statystyki. Innym powodem są szeroko pojęte zaniedbania związku - na przykład w momencie, gdy jeden z małżonków nie pracuje, nie wprowadza żadnych dochodów do wspólnego budżetu i dodatkowo w żaden sposób nie angażuje się w związek. Nie mówimy tu oczywiście o sytuacjach, gdy w małżeństwie pojawia się dziecko i matka rezygnuje z pracy na pewien okres, by zająć się niemowlęciem. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie zawsze potrzebne są dowody, na przykład w postaci zeznań świadków. Załóżmy, że żona zdradza męża ze znajomym z pracy. Zbyt bliską relację tych dwojga ludzi mogą potwierdzić inni pracownicy firmy. Adwokat pomaga nam uporządkować tego typu dowody i przedstawić je w sądzie w odpowiedni sposób. Samodzielnie znacznie trudniej będzie nam zdobyć dowody winy współmałżonka. Świadek będzie czuł się mniej niezręcznie, opowiadając o swoich obserwacjach i przekonaniach adwokatowi, niż mężowi koleżanki z pracy. Profesjonalna kancelaria adwokacka zapewni nam pełną opiekę prawną w czasie procesu rozwodowego, co z kolei sprawi, że będzie on dla nas mniej uciążliwy i bolesny.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas