Artykuł sponsorowany Co wchodzi w skład obsługi prawnej firm z zakresu prawa gospodarczego?

Co wchodzi w skład obsługi prawnej firm z zakresu prawa gospodarczego?

Z obsługi prawnej kancelarii adwokackich korzystają nie tylko klienci indywidualni, lecz także klienci instytucjonalni. Złożone procesy inwestycyjne zmuszają różnego typu firmy, a zwłaszcza te działające jako spółki handlowe, do korzystania ze stałych konsultacji prawnych. Dotyczą one zarówno bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem podmiotów gospodarczych, jak i sytuacji wyjątkowych – jednym z działań adwokatów w zakresie obsługi prawnej firm jest tak zwany audyt prawny, czyli legal due diligence.

Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorstw

Wiele kancelarii adwokackich oprócz działań związanych z prawem karnym, cywilnym czy rodzinnym, otwiera się na obsługę prawną spraw związanych z prawem gospodarczym. Należy do nich bardzo często stała, regularna pomoc prawna przedsiębiorstwom różnego typu. Kontrola prawna adwokatów pozwala podmiotom gospodarczym na budowę spójnej polityki firmy zgodnej ze wszystkimi unormowaniami prawa polskiego i europejskiego. Do działań obsługi prawnej przedsiębiorstw można zaliczyć między innymi pomoc w zakładaniu spółek, a także dokonywaniu procesów ich łączenia, podziału i przekształcania. Dla funkcjonujących już na rynku podmiotów gospodarczych ważna jest pomoc prawna w związku z różnego rodzaju sprawami korporacyjnymi, tj.: sporządzanie statutów, sporządzanie umów prawa handlowego, sporządzanie opinii prawnych, udział w negocjacjach z kontrahentami, a także zastępstwo procesowe oraz reprezentacja pozasądowa (np. przed organami administracji publicznej). Jeśli chodzi o wspomniane zastępstwo procesowe, wielu adwokatów pomaga przedsiębiorcom w skutecznym egzekwowaniu należności – windykacji należności – w postępowaniach mediacyjnych, arbitrażowych czy polubownych. Takie usługi prawne świadczy między innymi Kancelaria adwokacka Grzegorza Buby, która podejmuje się także przeprowadzania audytu prawnego przedsiębiorstw  – legal due diligence. Klienci indywidulani tejże kancelarii również uzyskują kompleksową pomoc – mogą oni skorzystać m.in. z darmowych wzorów dokumentów prawnych do pobrania.

Legal due diligence – audyt prawny

Audyt prawny przeprowadzany jest najczęściej w przypadku zakupu przedsiębiorstwa, jego fuzji, przejęcia akcji bądź w przypadku zakupu nieruchomości. Sam audyt prawny to nie tylko kontrola poprawności różnego rodzaju raportów, sprawozdań i umów, które mają za zadanie przedstawić rzeczywisty obraz przedsiębiorstwa. Analizy wchodzące w skład legal due diligence pozwalają na identyfikację obszarów ryzyka, a także konstruowanie odpowiedniej metodologii negocjacyjnej firmy. Jedną z najważniejszych zalet audytu prawnego tego typu jest prognozowanie. Adwokat analizuje sytuację prawną z przeszłości, teraźniejszości, a także nakreśla jej przyszłość – pomaga to w usprawnianiu mechanizmów finansowych i uszczelniania ustroju prawnego danego przedsiębiorstwa. Wszystkie działania podejmowane przez kancelarie prawne w ramach legal due diligence opierają się na badaniu obszarów prawnych i biznesowych, które w szczególności interesują zarząd firmy bądź inwestora zainteresowanego zakupem danej spółki.

Audyt prawny korzystny dla kupującego i sprzedającego

Stosowanie audytu legal due diligence w celach sprzedaży przedsiębiorstwa to działanie korzystne zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Podobnie jest w przypadku, kiedy audyt przeprowadzany jest przed podjęciem szeroko zakrojonej współpracy pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Legal due diligence pozwala bowiem zaprezentować rzeczywisty obraz firm – wiarygodność odgrywa obecnie kluczową rolę w kreowaniu relacji biznesowych. Audyt prawny dla przedsiębiorstwa pomaga określić tak zwane alerty na płaszczyźnie finansowej, operacyjnej czy prawnej. W przypadku transakcji kupna czy fuzji przedsiębiorstw adwokaci skupiają szczególną uwagę na takich kwestiach jak: naruszenie prawa publicznego bądź prywatnego przez spółkę, niskie obroty rynkowe związane z niestabilnością dokonywanych operacji, nietypowe wskaźniki obrotów, które mogą wskazywać na upadłość. Wykryte nieprawidłowości pozwalają na wstrzymanie negocjacji bądź zmianę wcześniej ustalonych warunków pomiędzy partnerami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas