Materiał Partnera
3 powody, dla których warto spisać testament u notariusza

3 powody, dla których warto spisać testament u notariusza

Każdy z nas ma prawo do zapisania swojej ostatniej woli w testamencie. W tym dokumencie zawieramy wszelkie dyspozycje dotyczące sposobu rozporządzania naszym majątkiem po naszej śmierci. Testament można spisać samodzielnie, nie trzeba do tego żadnych specjalnych uprawnień. Jednak tak istotny dokument znacznie lepiej jest spisać z pomocą notariusza. Oto kilka ważnych powodów.

Testament w dobrych rękach

Kancelaria notarialna to miejsce, w którym wszystkie dokumenty są bezpieczne. Nie ma obaw, że nasz testament się zagubi lub nigdy nie dotrze do spadkobierców. U notariusza taki dokument będzie przechowywany w archiwum, na nasze życzenie wpisany do Notarialnego Rejestru Testamentów  a ujawniony zostanie dopiero po naszej śmierci. Notariusze to bowiem osoby, do których możemy mieć pełne zaufanie. Ich zawód polega na tym, by dbać o ważność różnorodnych dokumentów. Notariusz zajmuje się także wszelkimi sprawami spadkowymi – jeśli tu będzie też testament, to wszystkie sprawy spadkowe nasi spadkobiercy załatwią w jednym miejscu, co sprawi im mniej trudności.

Zgodnie z przepisami

Chociaż testament ma być zapisem naszej osobistej woli, są pewne warunki, które trzeba spełnić, by taki dokument był ważny i miał moc prawną. Dobry notariusz, taki jak notariusz Łukasz Górski, podpowie nam, jakie zapisy w testamencie są odpowiednie, a co jest niedopuszczalne. Bardzo częstym błędem popełnianym w testamentach spisywanych w samotności jest stawianie w nich warunków do spełnienia przez spadkobierców – na przykład przekazanie wnukowi domu pod warunkiem, że się ożeni. Takie zapisy są niezgodne z prawem i mogą sprawić, że testament straci ważność. Z pomocą notariusza sporządzimy testament tak, by oddawał naszą wolę oraz by był zgodny z prawem.

Nikt nie podważy aktu notarialnego

Kiedy spadkobierców jest kilku, a treść testamentu nie odpowiada ich oczekiwaniom, często pojawiają się pretensje i próby podważenia testamentu. Jeśli wiemy, że coś takiego mogłoby się wydarzyć – a postępowania spadkowe mogą dzielić nawet najlepiej zgodne rodziny – koniecznie spiszmy testament w formie aktu notarialnego w kancelarii. Taki testament znacznie trudniej podważyć niż dokument, który spiszemy samodzielnie  (własnoręcznie). Spisując testament u notariusza jesteśmy spokojniejsi, chociaż oba rodzaje testamentów – notarialny i własnoręczny spadkobiercy mogą podważyć w sądzie. Testament notarialny różni się od własnoręcznego tym że stanowi on dokument urzędowy. Testament własnoręczny to po prostu dokument prywatny.

Opracowanie:

Łukasz Górski Notariusz

Warszawa , Erazma Ciołka 13 lok. 100

Podziel się