Materiał Partnera
Zalety naturalnych skór tapicerskich

Zalety naturalnych skór tapicerskich

Tapicerka ze skóry naturalnej zawsze będzie istotnie droższa od tej ze skaju czy innych sztucznych materiałów skóropodobnych. Najbardziej renomowane firmy zajmujące się produkcją mebli korzystają jednak właśnie ze skór naturalnych, mając do nich o wiele większe zaufanie niż do tworzywa, którego jakość często pozostawia sporo do życzenia. Co takiego decyduje o wyjątkowości i renomie obić z prawdziwej skóry?

Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za wyborem skóry naturalnej jest jej elastyczność, a zarazem trwałość i ponadczasowa elegancja. Odporność na ścieranie i rozrywanie wynosi w przypadku tych najlepszych nawet ponad 50 tys. cykli. Z upływem lat odpowiednio pielęgnowane, obite skórą meble nie starzeją się, ale dzięki swej naturalności tylko nabierają klasy i niepowtarzalnego sznytu.

Wyjątkowe piękno

Prawdziwe skóry tapicerskie z jednej strony odznaczają się uniwersalnym pięknem, z drugiej zaś szczególną ich zaletą jest fakt, iż każdy błam (czyli swoista jednostka, w jakiej odmierza się właśnie skórę) posiada wyjątkowe cechy strukturalne potwierdzające jego naturalne pochodzenie. Wszystko to zaś stanowi o prestiżu, jaki staje się udziałem osoby decydującej się na tę akurat formę obicia mebli.

Naturalne właściwości

Nie tylko jednak wygląd zewnętrzny wpływa na wysoką pozycję skór w tapicerstwie. W przeciwieństwie do materiałów skóropodobnych, „oddychają” one, przepuszczając swobodnie powietrze i w specyficzny sposób regulując wilgotność. Otóż skóra naturalna jest w stanie pochłonąć wilgoć w aż 25 proc. swojej masy, a następnie oddać ją bez uszczerbku na jakości. Między innymi właśnie dlatego jest materiałem wprowadzającym do wnętrza przyjemny, swojski klimat.

Przyjazne i komfortowe

Wykonane z niej obicia są przyjazne dla użytkownika również z tego względu, że utrzymują temperaturę otoczenia. Oznacza to, że jeśli w pomieszczeniu jest 20 st. C, obita skórą sofa wyda nam się przyjemnie chłodna, bardzo szybko jednak przyjmie w miejscu, w którym siedzimy, ciepło naszego ciała. Inaczej zaś niż w przypadku skaju, nie nagrzeje się bardziej, co bywa dość nieprzyjemne. 

Nie pochłania też dymu papierosowego – dodaje specjalista z hurtowni tapicerskiej ArtMeb w Warszawie.

Bezpieczne dla alergików

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie skór naturalnych, którą docenia współcześnie coraz większa liczba osób. Chodzi mianowicie o to, że nie wywołuje uczuleń czy podrażnień. Sprzyja też alergikom w inny sposób: w przeciwieństwie do tkanin obiciowych nie może zostać spenetrowana przez trudne wówczas do usunięcia roztocza i inne alergeny znajdujące się w kurzu. Wystarczy przetarcie wilgotną szmatką, aby nie tylko się z nimi rozprawić, ale też zadbać o samo obicie ze skóry naturalnej. 

Podziel się