Materiał Partnera Zieleń miejska – niezbędny element współczesnych miast

Zieleń miejska – niezbędny element współczesnych miast

Tereny zielone w mieście spełniają tak wiele ważnych funkcji, że trudno sobie bez nich wyobrazić życie. Niestety intensywny i chaotyczny rozwój miast niejednokrotnie wpływa na zaniedbanie zieleni, czego efektem są betonowe osiedla i mała ilości obszarów zielonych. Całe szczęście w wielu krajach Europy, w tym w Polsce, rozwija się pozytywny trend dbania o zieleń miejską i kreowania nowych zielonych przestrzeni przyjaznych mieszkańcom.

Znaczenie terenów zielonych w mieście

Zieleń w mieście można podzielić na obszary naturalne (łąki, lasy, zadrzewienia podmiejskie) i obszary zaprojektowane (parki, trawniki, skwery, ogrody miejskie i botaniczne, ogródki działkowe, uprawy balkonowe). Każdy z nich spełnia wiele ważnych funkcji:

  • Rośliny oczyszczają powietrze, produkują tlen, wpływają korzystnie na mikroklimat miasta.
  • Zieleń drogowa stanowi naturalną ochronę przed hałasem komunikacyjnym, wiatrem, nawiewami śniegu.
  • O ile zieleń jest dostatecznie wilgotna, zapobiega rozprzestrzenianiu się pożaru.
  • Parki, lasy i ogrody są oazą spokoju i miejscem do wypoczynku, a w upalne dni zapewniają naturalną „klimatyzację”.
  • Częsty kontakt z naturą uczy małe dzieci szacunku do roślin i zwierząt.
  • Należy pamiętać również o funkcji estetycznej. Zieleń upiększa miasta, nadaje im niepowtarzalnego charakteru i podkreśla ich architekturę.

Kreatorzy zieleni miejskiej

Potrzebę rozwoju i pielęgnacji terenów zielonych doskonale rozumieją sami mieszkańcy oraz profesjonalni kreatorzy zieleni z firmy Project Garden. Każdy z nas dbając o roślinność miejską, własny ogródek działkowy lub chociażby roślinność na balkonie przyczynia się do zwiększenia ogólnej ilości zieleni. Osoby, które dysponują kawałkiem ziemi wokół domu są w wyjątkowo komfortowej sytuacji. Z pomocą profesjonalistów, którzy o pielęgnacji zieleni wiedzą niemal wszystko, mogą stworzyć własną oazę spokoju i założyć ogród. Specjaliści z pasją i zaangażowaniem zajmują się kompleksową realizacją projektu. Możesz liczyć również na masę praktycznych porad, które pomogą ci w pielęgnacji ogrodu.

Zieleń w polskich miastach

Ilość obszarów zielonych w polskich miastach jest bardzo zróżnicowana. Według danych GUSu z 2015 roku do najbardziej zielonych miast należą Chorzów, Bydgoszcz, Zamość, Sopot i Siemianowice Śląskie. Najmniej zieleni znajdziemy m.in. w Mysłowicach, Białej Podlaskiej, Piotrkowie Trybunalskim. Dane GUSu nie obejmują jednak udziału lasów w powierzchni miasta. Uwzględniając ten czynnik do zielonych miast moglibyśmy również zaliczyć Zieloną Górę, Gdynię, Katowice i Jaworzno.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas