Artykuł sponsorowany Zasady projektowania publicznych terenów zieleni

Zasady projektowania publicznych terenów zieleni

Tereny zieleni pełnią niezwykle ważne funkcje w przestrzeni publicznej. To właśnie im zawdzięczamy różnorodność biologiczną, obecność niektórych gatunków ptaków w miastach, jak i czystsze powietrze. Nie każdy jednak wie, że muszą być planowane z zachowaniem ścisłych wytycznych i zasad. W artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać podczas ich projektowania.

Dlaczego tereny zieleni w mieście są potrzebne? 

Zieleń w mieście jest oczywiście potrzebna nie tylko do uzyskania walorów estetycznych. Nadmierne wycinanie drzew, usuwanie krzewów i brak zasadzania nowych może spowodować poważne i nieodwracalne szkody. Mogą odbić się one nie tylko na mieszkańcach danej miejscowości, ale i na całym jej ekosystemie.

Dzięki obecności terenów zieleni w mieście, produkowane zostają większe ilości tlenu, a to znacząco pomaga przy redukcji zanieczyszczeń powietrza. Ponad to, podczas upalnych dni, drzewa oraz inne rośliny obniżają odczuwalną temperaturę powietrza, nawet o kilkanaście stopni. Prawidłowo zaprojektowane tereny zieleni są także nieocenionym schronieniem i domem dla wielu gatunków ptaków oraz innych zwierząt.

Warto wspomnieć także o aspekcie wizualnym i bezpośrednim wpływie na naszą codzienność. Liczne badania wykazują, że przebywanie pośród natury wspomaga nasze prawidłowe funkcjonowanie. Oddziałuje również pozytywnie na samopoczucie. Nie wolno zapominać też o funkcji zieleni w ochronie przed powodziami, dzięki zatrzymywaniu wód gruntowych.

Jak projektuje się tereny zieleni w przestrzeni publicznej? 

Podczas projektowania terenów zieleni w przestrzeni publicznej, takiej jak: miasta, parki, zieleńce, obiekty firmowe lub osiedla, należy uwzględnić kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest przede wszystkim bardzo dobra znajomość gatunków roślin, gleby oraz terenu. Zasadzenie nieodpowiednich dla danego klimatu oraz obszaru drzew mogłoby spowodować szkody wśród innych gatunków, a także w glebie. Trzeba też podkreślić, że nie można bez uzyskania odpowiedniej zgody i bez posiadania specjalistycznej wiedzy, sadzić zieleni w przestrzeni publicznej. To zadanie dla profesjonalistów specjalizujących się w projektowaniu takich terenów. Należą do nich niektóre firmy, jak np. Pracownia Projektowa Magdalena Loose.

Inną istotną zasadą jest funkcjonalność. Ponieważ zieleń będzie znajdowała się w przestrzeni publicznej, należy uwzględnić potrzeby użytkowników, by nie utrudniać im poruszania się w niej. Bardzo ważne jest także, aby nie spowodować zbyt gęstego lub nadmiernie rozproszonego zasadzenia roślin. Oba te czynniki mogą niekorzystnie wpłynąć na jej rozwój.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter