Materiał Partnera Zasady projektowania publicznych terenów zieleni

Zasady projektowania publicznych terenów zieleni

Tereny zieleni pełnią niezwykle ważne funkcje w przestrzeni publicznej. To właśnie im zawdzięczamy różnorodność biologiczną, obecność niektórych gatunków ptaków w miastach, jak i czystsze powietrze. Nie każdy jednak wie, że muszą być planowane z zachowaniem ścisłych wytycznych i zasad. W artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać podczas ich projektowania.

Dlaczego tereny zieleni w mieście są potrzebne? 

Zieleń w mieście jest oczywiście potrzebna nie tylko do uzyskania walorów estetycznych. Nadmierne wycinanie drzew, usuwanie krzewów i brak zasadzania nowych może spowodować poważne i nieodwracalne szkody. Mogą odbić się one nie tylko na mieszkańcach danej miejscowości, ale i na całym jej ekosystemie.

Dzięki obecności terenów zieleni w mieście, produkowane zostają większe ilości tlenu, a to znacząco pomaga przy redukcji zanieczyszczeń powietrza. Ponad to, podczas upalnych dni, drzewa oraz inne rośliny obniżają odczuwalną temperaturę powietrza, nawet o kilkanaście stopni. Prawidłowo zaprojektowane tereny zieleni są także nieocenionym schronieniem i domem dla wielu gatunków ptaków oraz innych zwierząt.

Warto wspomnieć także o aspekcie wizualnym i bezpośrednim wpływie na naszą codzienność. Liczne badania wykazują, że przebywanie pośród natury wspomaga nasze prawidłowe funkcjonowanie. Oddziałuje również pozytywnie na samopoczucie. Nie wolno zapominać też o funkcji zieleni w ochronie przed powodziami, dzięki zatrzymywaniu wód gruntowych.

Jak projektuje się tereny zieleni w przestrzeni publicznej? 

Podczas projektowania terenów zieleni w przestrzeni publicznej, takiej jak: miasta, parki, zieleńce, obiekty firmowe lub osiedla, należy uwzględnić kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest przede wszystkim bardzo dobra znajomość gatunków roślin, gleby oraz terenu. Zasadzenie nieodpowiednich dla danego klimatu oraz obszaru drzew mogłoby spowodować szkody wśród innych gatunków, a także w glebie. Trzeba też podkreślić, że nie można bez uzyskania odpowiedniej zgody i bez posiadania specjalistycznej wiedzy, sadzić zieleni w przestrzeni publicznej. To zadanie dla profesjonalistów specjalizujących się w projektowaniu takich terenów. Należą do nich niektóre firmy, jak np. Pracownia Projektowa Magdalena Loose.

Inną istotną zasadą jest funkcjonalność. Ponieważ zieleń będzie znajdowała się w przestrzeni publicznej, należy uwzględnić potrzeby użytkowników, by nie utrudniać im poruszania się w niej. Bardzo ważne jest także, aby nie spowodować zbyt gęstego lub nadmiernie rozproszonego zasadzenia roślin. Oba te czynniki mogą niekorzystnie wpłynąć na jej rozwój.

Podziel się