Zasady pielęgnacji trawnika
Dom i ogródRegularne nawadnianie trawnika
Podlewanie trawnika to podstawowy element jego pielęgnacji. Siewki trawy, tak jak i wszystkie rośliny, do prawidłowego wzrostu i pięknego wyglądu potrzebują bowiem odpowiednich ilości wody. Pielęgnacja trawnika polega więc przede wszystkim na jego regularnym nawadnianiu. W okresie letnim należy jednak pamiętać, aby czynność tę wykonywać z rana lub wieczorem, kiedy na trawnik nie padają bezpośrednie promienie słoneczne. Podlewanie trawnika można wykonywać ręcznie, ale jednak najlepszym rozwiązaniem jest instalacja zraszaczy, które mogą uruchamiać się automatycznie o wybranej przez nas godzinie. Z podlewaniem należy się jednak wstrzymać w deszczowe dni, gdyż nadmiar wody w glebie prowadzi do gnicia trawy. Oczywiście jeśli nie jesteśmy pewni, jak to robić, to możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalnych firm dbających o ogrody i tereny zielone, jak np. firma Arkadia z podwarszawskiego Konstancina.
Koszenie trawnika
Koszenie jest także bardzo ważnym elementem dbania o przydomowy trawnik. Czynność tę wykonujemy po raz pierwszy, kiedy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm. Regularne koszenia trawnika pozwala na zachowanie jego odpowiedniej wysokości oraz umożliwia jego zagęszczenie. Trawę należy kosić do wysokości ok. 6 cm. Dzięki temu będzie prezentowała się ona w ładny i schludny sposób. Do koszenia trawnika możemy wykorzystywać zarówno kosiarki sterowane ręcznie, jak i większy sprzęt przeznaczony do koszenia trawników o dużej powierzchni. Po zakończeniu koszenia należy także zadbać o zebranie z murawy pozostałości skoszonej trawy, gdyż jej pozostawienie na miejscu może osłabiać trawnik. W okresie suszy trawnik należy kosić nieco rzadziej.
Regularne nawożenie trawnika
Samo podlewanie i koszenie trawnika nie jest jednak wystarczające, jeśli marzymy o pięknej i zielonej murawie przy naszym domu. Bujny i gęsty wzrost trawy zapewnia bowiem także regularne nawożenie trawnika. Pozwala ono na dostarczenie siewkom trawy składników mineralnych niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Na przykład wczesną wiosną stosujemy nawozy do trawników bogate w azot, który decyduje o intensywnym wzroście oraz pięknej barwie roślin. Takie nawożenie powtarzamy na wiosnę trzy razy. Należy także pamiętać, że w lecie i na jesieni trawnik nawozimy tuż po jego skoszeniu i po usunięciu skoszonej trawy.