Artykuł sponsorowany Zalety stosowania kalek ceramicznych w zdobieniu porcelany

Zalety stosowania kalek ceramicznych w zdobieniu porcelany

Porcelana jest towarem luksusowym. Pięknie zdobione zastawy stanowią idealny pomysł na prezent ślubny, komunijny oraz z wielu innych okazji. Choć wyrób porcelany swoją historią sięga VII wieku, produkty te cieszą się niesłabnącą popularnością mimo upływu setek lat. Zazwyczaj do wykonywania zdobień na porcelanie stosuje się kalki ceramiczne. Sprawdź, w jaki sposób powstają i jakie są zalety stosowania tej metody zdobnictwa.

Jak powstaje kalka ceramiczna?

Dawniej porcelana malowana była wyłącznie ręcznie, a produkty te ze względu na swoje ceny i mała dostępność były poza zasięgiem większości ludzi. Stanowiła więc towar iście luksusowy i mimo upływu lat i powstania nowych technik zdobnictwa status ten utrzymała do dziś.

W dzisiejszych czasach pięknie zdobione zastawy z porcelany wciąż nie należą do towarów najtańszych, jednak proces ich produkcji znacznie się różni, podobnie jak ich dostępność. Dzieje się tak ze względu na możliwość stosowania nowoczesnych technik sitodruku, czyli kalek ceramicznych.

Są to wzory stworzone z zastosowaniem specjalistycznych farb i wydrukowane na odpowiednim do tego celu papierze pokrytym klejem, które nakłada się na porcelanę, a następnie scala z nią podczas procesu wypalania. Powstałe w ten sposób wzory charakteryzuje intensywna barwa, wysoka jakość i niezwykła trwałość, a przy tym subtelność i delikatność.

Kalki ceramiczne produkowane są w firmach takich jak Limko, które współpracują z artystami, tworząc wyjątkowe wzory, zachwycające kolorami i unikalnością. Dzięki połączeniu nowoczesnych technik i wyrafinowanego poczucia estetyki porcelana zdobiona za pomocą  wyrobów tej firmy trafi w gust każdego klienta – niezależnie czy szuka on prezentu dla bliskiej osoby, czy idealnej zastawy stołowej.

Kalki wszkliwne i naszkliwne – czym się różnią?

Kalki ceramiczne, które stosuje się w zdobnictwie porcelany, podzielić można na dwa podstawowe rodzaje, w zależności od podłoża, na którym mają być one zastosowane, a tym samym rodzaju zastosowanych podczas produkcji kalki farb. Pierwszym typem są kalki naszkliwne. Stosowane są one przy zdobieniach porcelany wymagającej wypalania w temperaturze miedzy 780, a 950 stopni. Zakres ten zależny jest oczywiście od rodzaju pieca, w którym wyroby te będą wypalane, a także od długości cyklu wypału.

Metoda ta charakteryzuje się dużą popularnością szczególnie przy produkcji wyrobów unikatowych, dlatego że pozwala na zastosowanie past z udziałem metali szlachetnych. Kalki ceramiczne naszkliwne mogą zatem posiadać elementy wykonane ze złota czy platyny, dzięki czemu końcowe wyroby charakteryzują się niezwykłą subtelnością.

Innym rodzajem kalek ceramicznych, które stosuje się w zdobnictwie, są kalki wszkliwne. Ich zastosowanie wymaga wyższych temperatur – od 1150 do 1250 stopni, jednak daje również wyższą wytrzymałość i trwałość końcowego produktu.

Ozdobioną za pomocą kalki ceramicznej wszkliwnej porcelanę myć można nawet w zmywarce, bez obaw o uszkodzenie wzoru.

Dlaczego zdobienie kalką jest tak popularne?

Choć ręcznie zdobioną porcelanę nadal spotkać możemy w sklepach z towarami luksusowymi, zdobienie kalką ceramiczną jest metoda znacznie popularniejszą. Dlaczego?

Przede wszystkim sam proces jest znacznie tańszy, a co za tym idzie, wyroby również są w cenach znacznie przystępniejszych dla klientów. Ponadto, zdobienie za pomocą kalki pozwala osiągnąć równie zachwycające efekty wizualne, dzięki współpracy wytwórców kalki ceramicznej z artystami i projektantami.

Zdobiona kalka porcelana jest trwalsza – w przypadku zastosowania klaki wszkliwnej wyroby takie myć można nawet w zmywarce, co sprawia, że klienci sięgają po nią znacznie chętniej. Metodą taką łatwiej również uzyskać jednorodny wzór, co trudne jest do osiągnięcia, malując porcelanę ręcznie – w tym wypadku każdy produkt jest unikatem, choć to również ma swoje zalety.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas