Materiał Partnera Zakładamy żywopłot – wybór i pielęgnacja roślin

Zakładamy żywopłot – wybór i pielęgnacja roślin

Posesję można ogrodzić na wiele sposobów. Niektórzy, chcąc zachować naturalny styl ogrodu, decydują się na ochronę swojej prywatności za pomocą roślin. Jedną z metod jest stworzenie żywopłotu, który skutecznie zabezpieczy osoby przebywające w ogrodzie przed wzrokiem przechodniów, ale również przed zanieczyszczeniami, wiatrem czy hałasem. Jak zatem założyć taką kompozycję roślinną?

Jakie rośliny wykorzystuje się do stworzenia żywopłotu?

Do zakładania żywopłotu można wybrać wiele roślin, ale warto brać pod uwagę przede wszystkim te, które będą mogły zdobić ogród przez cały rok. Najczęściej stosuje się krzewy iglaste (takie jak tuja, cisy i cyprysiki) lub liściaste. Te drugie są z reguły sezonowe, ale istnieją też gatunki, które zachowują liście przez cały rok. Jest to na przykład ostokrzew kolczasty czy bukszpan wieczniezielony. Rośliny na żywopłot tego typu są jednak trudne w pielęgnacji, dlatego zwykle lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na rośliny sezonowe, takie jak dzika róża, dereń kwiecisty czy pięciornik krzewiasty.

Ciekawym rozwiązaniem może być również żywopłot z bluszczu. Jest to roślina, która z łatwością przyczepia się do murów i ścian, dlatego łatwo stworzyć z niej ogrodzenie. 

Bluszcz jest odporny na temperatury nawet do -20 stopni Celsjusza, a zatem w klimacie Polski jest w stanie zimować. Co więcej, może on rosnąć aż do wysokości 25 metrów – dodaje pracownik szkółki drzew i krzewów ozdobnych Acer

Bluszcz najlepiej sprawdza się w zacienionych miejscach. Przed zimą warto go intensywnie podlać, a wiosną nawieźć.

Roślinę sadzi się w kwietniu (wtedy należy ją też przyciąć) lub przed listopadem, zanim temperatury spadną poniżej 5 stopni Celsjusza. Zaletą bluszczu jest to, że dbanie o niego nie jest zbyt wymagające.

Jak założyć żywopłot?

Między kolejnymi sadzonkami roślin wchodzącymi w skład żywopłotu powinny występować równomierne odstępy. Podobnie jest w przypadku oddalenia od ogrodzenia – przestrzeń musi być większa zwłaszcza wtedy, gdy nie jest ono drewniane. Krzewy nie mogą być ściśnięte, ponieważ żywopłot nie będzie wówczas w dobrym stanie. Oś główną żywopłotu wyznacza się za pomocą drutu lub sznurka. Rośliny sezonowe sadzi się w dwóch rzędach, natomiast pozostałe w jednym. Po przygotowaniu gleby przychodzi czas na umieszczenie w niej sadzonek. Po zasypaniu korzeni ziemią, można ją lekko ubić, a następnie obficie podlać.

A co z pielęgnacją? Żywopłoty powinno się przycinać przynajmniej raz do roku lub częściej, jeśli mają być formowane. Rośliny całoroczne przycina się wczesną wiosną lub w połowie sierpnia, a sezonowe w czerwcu. Żywopłot musi być również regularnie nawożony, a na początku obficie podlewany. Należy dbać też o dobry stan ściółki.

 

Podziel się