Materiał Partnera Z jakich materiałów mogą być wykonane stroje św. Mikołaja?

Z jakich materiałów mogą być wykonane stroje św. Mikołaja?

Strój Świętego Mikołaja składa się z zestawu podstawowych elementów. Można go wykonać w bardzo prosty sposób, posiłkując się ogólnie dostępnymi materiałami. Konieczna będzie nie tylko czerwona kurtka i spodnie, ale też czapka, siwa broda, wielki wór z prezentami. Jak przygotować strój Mikołaja? Z jakich materiałów wykonuje się zazwyczaj ten kostium?

Podstawowe elementy stroju Mikołaja

Strój Świętego Mikołaja nie jest trudny do samodzielnego skompletowania. Wielką pomocą jest popularność tej postaci (praktycznie każda osoba wie, jak wygląda Mikołaj) i znajomość jej tradycyjnych atrybutów. Przyda się zatem czerwona kurtka ze spodniami, czarny gruby pas i charakterystyczna czapka, obszyta futerkiem. Mikołaj nie istniałby bez siwej sztucznej brody i wielkiego worka z prezentami. Musi mieć także ciężkie zimowe buty.

Wszystkie elementy stroju można bezproblemowo zakupić w specjalistycznym sklepie z kostiumami. Przykładem takiej hurtowni jest firma MIXPARTY z Bydgoszczy. Wśród asortymentu można tu odnaleźć stroje na różne okazje (również karnawałowe, na Halloween), a także akcesoria i dodatki. 

Jak zrobić strój Świętego Mikołaja?

Strój Świętego Mikołaja można zrobić samemu. Wystarczy poszukać w domu starych spodni i bluzy lub kurtki. Jeżeli nie dysponujemy taką odzieżą, można wybrać się do second-handu lub dyskontu z używanymi ubraniami. W specjalistycznych sklepach bezproblemowo odnajdziemy potrzebne elementy, np. futerko, którym należy obszyć mankiety stroju. Przyda się również czapka i sztuczna broda – można je zakupić w hipermarketach. Wielki worek pełen prezentów da się natomiast wykonać ze starej poszwy na kołdrę (koniecznie w ciemnym kolorze), którą przewiąże się sznurkiem lub ozdobną tasiemką.

Etapy przygotowania stroju

Mikołaj stanowi podstawowy atrybut Bożego Narodzenia. Jego strój musi być zatem dokładnie przemyślany. Rodzic, który przebiera się za Świętego Mikołaja, musi go przypominać w każdym aspekcie.

Najlepiej zacząć od brody. Powinna być ona biała i zbliżona wyglądem do prawdziwej. Najlepiej zakupić ją w specjalistycznym sklepie. Wersja z waty może wyglądać kiczowato. Twarz Mikołaja musi zostać odpowiednio pomalowana. Należy nałożyć róż na policzki i koniec nosa, aby nadać rumieńców. Przydadzą się także białe brwi, które można przykleić za pomocą kleju kosmetycznego.

Święty Mikołaj musi mieć brzuszek. Można go dorobić za pośrednictwem niewielkiej poduszki, którą należy właściwie wyprofilować. Po założeniu stroju należy przyozdobić głowę charakterystyczną czapką, którą można dodatkowo ozdobić gałązką jemioły.

Podziel się