Materiał Partnera Z drewna czy z laminatu? Jaki blat kuchenny wybrać?

Z drewna czy z laminatu? Jaki blat kuchenny wybrać?

Blaty kuchenne mogą zostać wykonane z wielu różnych materiałów. Od tych całkowicie naturalnych, aż po syntetyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że ten element wyposażenia musi charakteryzować się zarówno nienaganną estetyką, jak i ogromną wytrzymałością. Jeżeli chodzi o panujące trendy, to wciąż największym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się blaty drewniane oraz te produkowane z płyt laminowanych. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Czym charakteryzują się blaty drewniane?

Blaty tego typu można spotkać zarówno w kuchniach utrzymanych w klasycznym stylu aranżacyjnym, jak i tych znacznie nowocześniejszych. To właśnie uniwersalność zastosowania sprawia, że mamy tutaj do czynienia z jednym z najciekawszych materiałów. Drewno naturalne cenione jest przede wszystkim za swój wygląd oraz bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną. Najpopularniejszymi gatunkami drewna stosowanymi do produkcji blatów są m.in. buk, jesion, a także dąb.

Z roku na rok rosnącą popularnością cieszą się również odmiany egzotyczne, choć akurat w ich przypadku należy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami zakupu. Drewniane blaty kuchenne zabezpieczane są specjalistycznymi lakierami ochronnymi, które zabezpieczają powierzchnię materiału przed długotrwałym i degradacyjnym wpływem wilgoci. Spora ilość zalet nie oznacza jednocześnie, że klienci otrzymują do swojej dyspozycji rozwiązanie idealne.

Doświadczenia użytkowników wyraźnie potwierdzają, że blaty tego typu są podatne na zaplamienia oraz niezbyt dobrze radzą sobie z wysoką temperaturą. Dlatego też należy unikać stawiania na nich gorących naczyń bez dodatkowego zabezpieczenia w formie podkładki. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wyróżnia blaty laminowane?

Nowoczesne blaty laminowane to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy w kuchni spędzają wiele wolnego czasu i gotowanie traktują w kategoriach pasji. Wyroby najlepszych producentów wyróżniają się m.in. ponadprzeciętną odpornością na ścieranie, uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę, a także oddziaływanie wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. Wykonane są z niepalnej płyty wiórowej, pokrytej warstwą laminatu o dowolnej kolorystyce – zarówno jednolitej, jak i imitującej kamień, drewno lub hartowaną stal.

W zależności od indywidualnych wymagań klienta powierzchnia płyty może zostać wykończona na mat lub na wysoki połysk. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Meblo-System, wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się oferta dotycząca blatów produkowanych na konkretny wymiar. Takie podejście sprawia, że wszyscy zainteresowani mogą wyposażyć swoją kuchnię w niezwykle funkcjonalną przestrzeń roboczą. Warto też podkreślić, iż krawędzie blatów mogą być zaoblone jednostronnie, dwustronnie albo zakończone ostrym profilem.

Opracowanie:

Podziel się