Artykuł sponsorowany Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego. Na co zwrócić uwagę?

Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego. Na co zwrócić uwagę?

Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, że wiele zależy od wieku dziecka. Dobrze jest więc zaprojektować je w taki sposób, by spełniało swoje zadanie zarówno w okresie niemowlęcym, jak i później, kiedy dziecko pójdzie do szkoły. Na co zwrócić uwagę podczas planowania rozmieszczenia światła w pokoju dziecięcym? Podpowiadamy.

 

Pokój dziecięcy to miejsce snu, jedzenia, zabiegów pielęgnacyjnych, zabawy, odrabiania lekcji i odpoczynku. Ze względu na zróżnicowane zastosowanie jednego pokoju oświetlenie powinno być dopasowane do każdej z tych aktywności. Jak to zrobić?

 

Światło w pokoju powinno być dostosowane do wieku dziecka

Może się wydawać, że w przypadku niemowląt światło w pokoju dziecięcym nie ma znaczenia. To błąd! Małe dziecko większość czasu spędza leżąc w łóżeczku i spoglądając w sufit. Ma inne spojrzenie na świat niż osoba dorosła. Centralne i mocne źródło światła może razić jego delikatne oczy i powodować płacz. W tym przypadku lepiej zdecydować się na lampę, w której źródło światła jest niewidoczne, na przykład dzięki przysłonom rozpraszającym.

Dobrym pomysłem może być również zastosowanie kilku różnych punktów światła, każde o innym natężeniu, które można dostosować do potrzeb. Oprócz górnego, mocnego światła niezbędnego czasem dla rodziców sprawdzi się również rozproszone światło z kinkietów lub lampki nocnej, skierowane w stronę sufitu. Dzięki temu uzyskamy odpowiednio dużo światła, z zachowaniem komfortu maluszka. Delikatnie rozproszone światło może się również sprawdzić jako oświetlenie w nocy w późniejszym etapie rozwoju, jeśli dziecko będzie bało się spać w całkowitej ciemności.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp i żarówek z możliwością przyciemniania. Możliwość regulowania intensywności światła sprawdzi się doskonale w przypadku konieczności wykonania zabiegów pielęgnacyjnych. Przygaszone światło będzie natomiast sprzyjało odpoczynkowi.

 

Intensywne światło przyda się podczas zabawy

Klika różnych punktów światła sprawdzi się również na późniejszym etapie życia dziecka. Mocne górne światło będzie doskonałe do zabawy, a kinkiety mogą służyć jako lampka nocna dla dzieci, które nie lubią ciemności. W przypadku dzieci nieco starszych kinkiet z ruchomym ramieniem zamontowany nad łóżkiem może stać się lampką do czytania.

Ciekawym pomysłem są również oprawy wpuszczane zamontowane tuż nad podłogą wzdłuż ścian. Nie będą oślepiały dziecka, a jednocześnie dadzą niezbędne światło w nocy, na przykład podczas konieczności wizyty w łazience. Warto zwrócić uwagę na natężenie światła. To służące do zabawy powinno być dość mocne, aby dziecko podczas kolorowania czy innych aktywności nie nadwyrężało wzroku. Lampki nocne powinny być na tyle przyciemnione, by nie spowodować rozbudzenia, a jednocześnie na tyle jasne, by dziecko nie potykało się o leżące przedmioty i łatwo trafiło z powrotem do łóżka. Szeroki wybór lamp idealnych także do pokoju dziecięcego znajdziemy w ofercie sklepu Światło-Cienie.

Na etapie zainteresowania wszystkim, co otacza dziecko, konieczne będzie wybranie oświetlenia, które się nie nagrzewa. Rozsądniejszym wyborem będzie wybór LED-ów, których temperatura pracy jest niższa. Ciekawski maluch może się poparzyć nagrzaną, tradycyjną żarówką, albo nawet spowodować pożar, kiedy postanowi zmniejszyć natężenie światła zakrywając lampę. Różne modele żarówek LED-owych również znajdziemy w szerokim asortymencie sklepu.

 

Oświetlenie biurka – o czym warto wiedzieć?

Kiedy dziecko pójdzie do szkoły konieczne będzie zastosowanie oświetlenia sprzyjającego pracy przy biurku. Warto zwrócić uwagę, czy światło ma odpowiednio duże natężenie. Nie potrzeba do tego specjalistycznych urządzeń. Światło padające na blat powinno przypominać natężenie światła w słoneczny dzień.

W lampce na biurku dobrze zamontować żarówkę o białej barwie – kolor ten sprzyja koncentracji. Dobrze wybrać lampkę z regulacją ramienia. Dzięki temu dziecko będzie mogło dopasować kąt padania światła do własnych potrzeb. Pamiętajmy również o umieszczeniu źródła światła nad biurkiem, po przeciwnej stronie niż dominująca ręka. Jeżeli dziecko jest praworęczne światło powinno znajdować się po jego lewej stronie. Dzięki temu podczas pisania nie powstanie cień, który będzie zasłaniał książkę lub zeszyt.

 

Wybór koloru oświetlenia

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest wybór temperatury barwowej. Do wszelkich lampek nocnych, kinkietów oraz oświetlenia podłogowego warto wybrać światło o ciepłej barwie,  w granicach 2500-2800K. W przypadku centralnego oświetlenia górnego sprawdzi się barwa neutralna, w granicach 3000-3200 K. Do lampki służącej do czytania lub nauki zamontujmy żarówkę o barwie nawet 4000K, dzięki czemu kolory będą wyraźnie odwzorowane. Dzięki zastosowaniu kilku różnych źródeł oświetlenia o różnym natężeniu i barwie światło w pokoju dziecięcym będzie można dostosować do potrzeb i aktywności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas