Materiał Partnera Wybór kamery IP do monitoringu

Wybór kamery IP do monitoringu

Montaż monitoringu to jedna z najlepszych czynności, jaką możemy wykonać w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa we własnym domu. Jednym z elementów tego systemu są kamery. Ich producenci oraz sprzedawcy coraz częściej w swoich ofertach mają kamery IP, dzięki którym możliwe jest monitorowanie zarówno wnętrza pomieszczenia, jak i terenu na zewnątrz. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kamery do monitoringu?

Kamera IP – zewnętrzna czy wewnętrzna?

Kamery to skuteczne zabezpieczenie obiektu mieszkalnego, ponieważ na sam ich widok włamywacze mogą zrezygnować ze wtargnięcia do czyjegoś domu. Jednak kupując kamerę, w pierwszej kolejności musimy określić, czy zostanie ona zamontowana wewnątrz obiektu mieszkalnego, czy też od strony zewnętrznej. To bardzo istotny czynnik, ponieważ elementy monitoringu zewnętrznego powinny być wysoce odporne na działanie niekorzystnych i zmiennych warunków pogodowych, np. niskie i wysokie temperatury, mocne działanie promieni słonecznych, wiatr i oczywiście opady deszczu oraz śniegu. Ponadto zewnętrzne kamery IP muszą wytrzymywać uszkodzenia mechaniczne. Różne urządzenia tego typu oferuje firma Vigilax alarmowe systemy z Głogowa w województwie dolnośląskim.

Kamery IP do monitoringu zewnętrznego różnią się między sobą nawet klasą szczelności. Oznaczenie tego parametru składa się z dwóch liczb. Pierwsza z nich informuje o pyłoszczelności i może mieć wartość od 0 do 6. Im wyższa wartość, tym bardziej szczelna jest kamera. Natomiast druga cyfra odpowiada za wodoszczelność. W tym przypadku wartość może wynosić od 0 do 8. Kamery z wodoszczelnością na poziomie 8 wykazują największą odporność na działanie wody. W przypadku kamer stosowanych w monitoringu wewnętrznym można skupić się nieco bardziej na innych parametrach, ponieważ nie będą one wystawione na działanie rozmaitych niekorzystnych czynników.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kamery do monitoringu?

Kamery IP stosowane w dzisiejszych czasach przeważnie mają wbudowany obiektowych, aczkolwiek nie dotyczy to wszystkich urządzeń. Niekiedy konieczne jest dokupienie obiektywu do kamery. I jeden i drugi wariant mają swoje plusy. Gdy kupimy kamerę z obiektywem, wówczas nie musimy dokupować osobno różnych części, a potem ich ze sobą składać. Z kolei wybór kamery bez obiektywu, sprawia, że możemy samodzielnie go wybrać. W tym przypadku możemy dopasować obiektyw odpowiednio do naszych potrzeb. Gdy zależy nam np. na monitorowaniu rozległego terenu, wówczas warto przemyśleć zakup obiektywu o szerokim kącie widzenia.

Podczas zakupu kamery do systemu monitoringu powinniśmy zwracać też uwagę na znajdujący się w urządzeniu rodzaj przetwornika. Przetworniki obrazu zwykłe oznaczane są ułamkami (1/4, 1/3, 1/2). Im mniejsza cyfra znajduje się w mianowniku, tym lepszy przetwornik. Kamery IP nie powinniśmy jednak wybierać tylko na podstawie wspomnianych parametrów. Duże znacznie mają też inne czynniki, a jednym z nich jest kompatybilność kamery z innymi urządzeniami systemu monitoringu. Jeżeli kamera nie będzie współpracowała z pozostałymi elementami, wówczas nie warto jej kupować. Na koniec warto dodać, że dobrze dopasowana kamera to gwarancja skutecznego monitoringu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas