Artykuł sponsorowany W jaki sposób założyć warzywniak na swojej działce?

W jaki sposób założyć warzywniak na swojej działce?

Własne warzywa to nie tylko przyjemność z uprawy i zabawy w ogrodnika, ale też alternatywa dla przesyconych chemią pokarmów roślinnych z masowej produkcji. Wiele osób posiadających własne ogródki i działki rekreacyjne decyduje się na taki krok. Nie jest to jednak łatwe zadanie, szczególnie na słabej jakości glebach. W jaki sposób przygotować ogród, aby pozbyć się chwastów, zapobiegać szkodnikom i doprowadzić do obfitych plonów?

Jak przygotować glebę?

Odpowiednie przygotowanie gleby to najważniejszy etap podczas zakładania ogródka warzywnego. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami ocenić jakości gleby, warto poprosić osobę doświadczoną w uprawach lub oddać jej próbkę do specjalisty w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych w całej Polsce. Kiedy już będzie wiadomo jakie składniki zawiera gleba, można będzie zastosować nawozy w odpowiedniej dawce. Nim jednak przejdzie się do nawożenia, najpierw pole trzeba przystosować.

Najpierw należy zdjąć warstwę ziemi, na którą składają się nie tylko części zielone trawy i chwastów, ale też ich korzenie. Niektóre rośliny mają tendencję do szybkiego odrastania od korzenia, dlatego im dokładniej oczyści się glebę, tym lepiej. Następnie niezbędne będzie właściwe jej napowietrzenie i spulchnienie. Na tym etapie warto dodać do gleby odrobinę kompostu lub obornika. Przedstawiciele sklepu ogrodniczego MARO, jako jedno z niezbędnych urządzeń proponują glebogryzarkę, dzięki której można wykonać wszystkie te czynności. Po jej zastosowaniu ziemię wystarczy równo zagrabić i wytyczyć zagony. Na tak przygotowaną glebę można rozpocząć zasiew, poprzez wydrążenie płytkich (ok. 3 cm) rowków w równych odstępach. Odstępy między rzędami i zagonami zależą od rodzaju warzywa. Im większe rośnie, tym więcej miejsca należy mu pozostawić. 

Jakie warzywa można uprawiać w ogrodzie?

W dzisiejszych czasach stworzono nawet odmiany roślin egzotycznych, które można z powodzeniem zasiać do gruntu w naszej strefie klimatycznej.

Do najczęściej sianych i sadzonych warzyw gruntowych zaliczamy:

  • marchew;
  • ziemniaki;
  • pietruszkę;
  • seler;
  • por;
  • cebulę;
  • ogórki;
  • dynię zwyczajną;
  • cukinię;
  • buraki.

Bardzo popularne są również tzw. warzywa wiosenne, które bardzo szybko wschodzą i już po kilku tygodniach zaczynają być przydatne do spożycia. Jest to przede wszystkim rzodkiewka, sałata oraz koperek. Wiele osób dość wcześnie sadzi cebulę dymkę na szczypiorek, gdyż jest ona odporna na delikatne przymrozki. Zakładanie warzywniaka to proces długotrwały i wymagający wiedzy z dziedziny ogrodnictwa. Należy pamiętać, aby zawsze stosować się do zalecań na opakowaniach nasion, na których jest zaznaczone, w jaki sposób i jak wcześnie można rozpocząć sianie do gruntu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas