Materiał Partnera Testy obciążeniowe drzew – na czym polegają i po co są wykonywane?

Testy obciążeniowe drzew – na czym polegają i po co są wykonywane?

Najbardziej nowoczesną a zarazem najskuteczniejszą metodą badania drzew są testy obciążeniowe. Te specjalistyczne badania umożliwiają precyzyjną ocenę wytrzymałości pnia na złamanie oraz stabilność przechyłową drzewa.  Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy należy zlecić test obciążeniowy, na czym on polega i jakie daje korzyści właścicielom posesji.

Pień, korona i korzenie drzewa często są poddawane silnej presji, na skutek destrukcyjnej działalności człowieka,  wpływu warunków atmosferycznych, jak i w konsekwencji zasiedlania przez patologiczne grzyby lub szkodniki owadzie. Takie intensywne oddziaływanie sprawia, że z biegiem lat zarówno młodsze, jak i starsze okazy znacznie pogarszają swoją wytrzymałość i witalność, czego następstwem mogą być zjawiska: złamania pnia, fragmentów korony, wywrotu całego drzewa czy też procesu jego zamierania. Szczegółowa ekspertyza dendrologiczna wykonana przede wszystkim w oparciu o test obciążeniowy pozwali wykryć problemy ze stabilnością drzewa oraz wytrzymałością jego pnia na złamanie, po to, by w porę podjąć odpowiednie działania prewencyjne.

Bezinwazyjne badanie stanu drzewa

Najlepszą z dostępnych współcześnie metod oceny wytrzymałości drzewa jest bezinwazyjny test obciążeniowy, który wykonywany jest z wykorzystaniem symulacji siły naporu wiatru. Na pniu, na odpowiedniej wysokości, zamontowany zostaje opas do którego zaczepia się linę z siłomierzem a siła generowana jest przez wyciągarkę którą montuję się w stosownej odległości do konkretnego punktu zakotwienia. Drzewo, tak poddawane kontrolowanej przez detektor przeciążenia sile, badane jest za pomocą inklinometrów i elastometrów. Inklinometry, zamontowane u podstawy pnia, wskazują precyzyjnie kąty przechylenia bryły korzeniowej, a elastometry określają dokładnie rozmiary odkształcenia pnia, czyli ściśnięcia i rozciągnięcia włókien zewnętrznej jego powierzchni.

Do opracowania wyników zebranych w trakcie wykonywania testu obciążeniowego wykorzystuje się specjalistyczny program, który dla określonych gatunkowych właściwości drewna i parametrów strukturalnych oraz po wprowadzeniu danych dendrometrycznych i parametrów otaczającego terenu, w tym ekspozycji drzewa, oblicza jego współczynniki bezpieczeństwa. Wiedzę i doświadczenie w tym zakresie posiadają wyłącznie wykwalifikowani dendrolodzy ze specjalistycznych firm na przykład Ekosystem Waldemar Kowalczuk Tomasz Kowalczuk S.C., którzy dysponują najnowocześniejszym i najdokładniejszym zestawem urządzeń badawczych TreeQinetic i specjalistycznym oprogramowaniem Arbostat.

test ob. 5

Testy obciążeniowe, czyli ochrona drzew i ludzi

Po co wykonywane są testy obciążeniowe drzew? Bywa, że poszczególne egzemplarze drzew zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia. Ekspertyza ułatwia podjęcie stosownych kroków w oparciu o zalecenia na przykład: pielęgnacji, wykonania odpowiedniego rodzaju cięć lub zabezpieczeniu drzewa albo ewentualnej decyzji o jego usunięciu. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o usunięciu drzewa, sprawdźmy czy w oparciu o specjalistyczny program Arbostat będzie można opracować funkcjonalnie bezpieczny projekt redukcji jego korony zwiększający współczynniki bezpieczeństwa, a co za tym idzie i jego wytrzymałość w danym otoczeniu. Wizualna ocena drzewa daje mocno zawężony obraz jego stanu, dlatego w sytuacjach jakichkolwiek wątpliwości zaleca się wykonanie ekspertyzy dendrologicznej. Szczegółowa ekspertyza dendrologiczna badająca wytrzymałość drzewa wykonywana jest na podstawie testu obciążeniowego a badanie tomograficzne wnętrza pnia ma jedynie charakter pomocniczy.

Opracowanie:

Podziel się