Materiał Partnera Stare odnowione meble zawsze w modzie

Stare odnowione meble zawsze w modzie

W bieżącym sezonie w trendach wnętrzarskich nie zachodzą wielkie zmiany. Nadal lubujemy się w skandynawskiej prostocie, elementy związane z naturą są mile widziane. Kolorystyka odbiega już nieco od płowych, pastelowych barw na rzecz kontrastów, w tym głębokiej czerni, która jednak powinna pełnić rolę silnych akcentów i absolutnie nie w nadmiarze. Nadal modne jest drewno i – to chyba zawsze – odrestaurowane meble sprzed wielu, wielu lat.

Różne sposoby renowacji mebli

Sąd wziąć takie meble? I jak zadbać o to, by prezentowały się elegancko i wytwornie w naszych wnętrzach? Trzeba do tego trochę pasji i zamiłowania, albo należy znaleźć osobę, która tę pasję ma i może się z nią podzielić. Wiele pięknie odnowionych mebli znaleźliśmy w pracowni Bella Art w pobliżu Inowrocławia. Pracownie renowacji mebli często specjalizują się w określonym typie, stylu, czy wieku mebli. Inne preferują wykonywanie konkretnych rodzajów renowacji – jest to bądź odświeżenie oryginalnego wyglądu mebla, bądź całkowite przeróbki, ze zmianą kolorystyki elementów drewnianych i wykonaniem tapicerek z odważnych, barwnych materiałów. W zależności od charakteru warsztatu, również i klientela jest inna, mogą to być kolekcjonerzy antyków, miłośnicy designu z określonego stylu – w te obfitował wiek XX, począwszy od secesji przez art-deco i na stylu PRL skończywszy. Ale bywają tu również osoby, które chcą czegoś zupełnie niezwykłego, niesztampowego.

Skąd wziąć meble do renowacji?

Najlepiej jest, jeśli posiadamy jakieś meble, które chcielibyśmy odnowić. Wtedy mają one dla nas szczególną historię, może są wspomnieniem dziadków, albo domu, w którym się wychowaliśmy. Ale być może zamiłowanie do staroci po prostu jest w nas, a nie mamy nic pamiątkowego. Jest kilka miejsc, gdzie można kupić, zwykle za niedużą cenę, okazy, które pod dłonią wprawnego restauratora mebli zmienią się w prawdziwe cudeńka.

  • Aukcje internetowe mogą być prawdziwą kopalnią mebli do renowacji;
  • Warto zapisać się na grupy facebookowe, które wymieniają się informacjami, a często sprzedają lub nawet oddają za darmo, lub za wymianę, niepotrzebne używane meble;
  • Pchle targi to najlepsze źródło zabytkowych mebli, niestety trzeba do nich dojechać i najlepiej być wcześnie rano;
  • Coraz częściej zdarzają się wyprzedaże domowe – o nich też można dowiedzieć się z grup na Facebooku;
  • Zwyczajnie, od znajomych – jeśli pozbywają się starych mebli, a może mają na strychu albo w piwnicy jakiś zapomniany mebel – warto zapytać.

Co ciekawe, do renowacji mebli można oddawać nie tylko antyki. Dobry renowator potrafi przerobić stary kufer, zmienić nie do poznania nieciekawą meblościankę, a nawet tak ozdobić zupełnie nowe tanie krzesło z sieciówki, że to stanie się prawdziwym unikatem.

Kto zajmuje się renowacją mebli?

Meble możemy odnowić sami, korzystając choćby z internetowych poradników. Co jednak, jeśli nie mamy na to czasu, lub obawiamy się, że coś nam nie pójdzie i mebel się zniszczy? Wtedy trzeba poszukać eksperta od restauracji mebli. Jak już napisaliśmy wyżej bywa, że pracownie restauracji mebli specjalizują się w określonym stylu czy rodzaju renowacji, dlatego trzeba najpierw zorientować się, gdzie znajdują się te, które naszym meblem zajmą się w taki sposób, jaki nas najbardziej interesuje. Dobrze też poznać styl artysty, obejrzeć jego czy jej wcześniejsze prace. Najczęściej zdjęcia odrestaurowanych mebli są udostępniane na stronach internetowych, ale zdarza się czasem, że w pracowni stoją ukończone, lub na wpół ukończone meble. Dobrze, jeśli właściciel pracowni z chęcią nam je udostępni do obejrzenia, świadczy to o tym, że dobrze wykonuje swoją pracę i ma prawo być z niej dumny. Warto porozmawiać z osobami zajmującymi się tym rzemiosłem – zwykle są to ludzie, którzy podchodzą do swojej pracy z pasją, wkładają w nią całe serce, ale zarazem są prawdziwymi profesjonalistami.

Podziel się