Artykuł sponsorowany Sposoby czyszczenia rolet

Sposoby czyszczenia rolet

Rolety stanowią ważny element wyposażenia każdego domu i mieszkania. Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych imponują również wysoką funkcjonalnością. Szeroki wybór produktów dostępnych na rynku sprawia, że jesteśmy w stanie bez trudu dobrać rolety idealnie dopasowane do danego wnętrza. Warto pamiętać, że rolety wymagają również regularnego czyszczenia. Jak zachować w idealnym stanie poszczególne rodzaje rolet? O tym przeczytacie poniżej.

Jak czyścić rolety materiałowe?

Zabieg czyszczenia rolet materiałowych powinien być prowadzony na sucho. Najpierw należy strzepnąć kurz z tkaniny i zebrać go przy pomocy odkurzacza. W przypadku punktowych zabrudzeń doskonale sprawdzi się gumka do ścierania. Można je też zeskrobać. Warto pamiętać, że tkaniny stosowane w roletach nie powinny być czyszczone na mokro. Jeśli jednak wykorzystaliśmy już wszystkie inne metody, to należy przetrzeć brudną tkaninę miękką, wilgotną ściereczką. Warto ją zwilżyć w roztworze detergentu. Można też użyć wacika nasączonego spirytusem salicylowym. Niestety należy mieć świadomość, że w przypadku intensywnego koloru rolet w miejscu czyszczenia może powstać odbarwienie. Dodatkowo uszkodzeniu może ulec warstwa impregnatu znajdująca się na powierzchni tkaniny. Aby uniknąć zabrudzenia tkanin na roletach warto zainstalować moskitiery, które zatrzymują owady, kurz oraz pyłki roślinne.

Jeśli chodzi o mechanizm działania rolety, to jest on bezobsługowy i nie wymaga konserwacji. Obudowy rolet można czyścić płynem do mycia okien. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nadmiar płynu nie przeciekał do wnętrza kasety i nie wsiąkał w materiał. Z pewnością nie warto zabierać się za samodzielny demontaż rolet. W przypadku remontu najlepiej zabezpieczyć roletę folią przyklejając ją do ramy oraz szyby pod roletą.

Jak czyścić rolety rzymskie?

Zaletą rolet rzymskich jest fakt, że ich tkaniny można łatwo zdemontować. Wystarczy oderwać górną część, która jest przymocowana do mechanizmu na rzep. Następnie należy wypleść sznurki z tylnej części tkaniny i wysunąć pręty usztywniające oraz obciążnik z tuneli. Tkaninę można oddać do czyszczenia w pralni chemicznej lub wyczyścić samodzielnie. Zawsze jednak należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czyszczenia i konserwacji. Mechanizm rolet rzymskich jest bezobsługowy więc nie wymaga ingerencji użytkownika.

Jak czyścić żaluzje?

W przypadku żaluzji aluminiowych oraz drewnianych czyszczenie należy prowadzić „na sucho”. Do tego celu najlepiej użyć odkurzacza lub miotełki do kurzu. Nie zaleca się zanurzania w wodzie lub spłukiwania żaluzji. To negatywnie wpływa na ich żywotność. Mechanizm sterowania pochyleniem lamel można konserwować używając do tego celu oliwy technicznej. Zabieg taki należy wykonać w przypadku skrzypienia lub problemów z przekręcaniem.

Jak czyścić verticale?

W przypadku verticali należy zdać się na firmę, która zajmuje się ich czyszczeniem. Niestety jest to dosyć drogi zabieg i opłaca się go zastosować tylko w przypadku droższych tkanin. Tak naprawdę koszt prania jest często niewiele niższy od ceny nowej tkaniny, a sam zabieg czyszczenia wpływa negatywnie na jej jakość. Jeżeli chcemy wyczyścić verticale samodzielnie, to należy stosować zabiegi analogiczne do tkanin roletowych.

Verticale, które ciężko się rozsuwają, można smarować lekkimi smarami w aerozolu. Należy wpuścić je w szczelinę w szynie sterującej. Trzeba przy tym zachować ostrożność i uważać, aby smar nie zabrudził tkaniny.

Jak czyścić moskitiery?

Dobrym pomysłem jest demontaż moskitier w okresie jesienno-zimowym. Jest to dosyć proste zadanie w przypadku moskitier ramkowych lub drzwiowych. Ponadto moskitiery można spłukiwać letnią wodą z dodatkiem detergentu. Przechowujemy je pod przykryciem z folii w ciepłym i suchym miejscu. Dzięki temu zachowamy zarówno profile jak i moskitierę w idealnym stanie.

Jak czyścić plisy?

W przypadku większości tkanin plisy można w całości czyścić na mokro. Po zdemontowaniu plisy można spłukać w kąpieli wodnej z dodatkiem detergentu. Temperatura wody powinna oscylować w granicach 30 stopni. Po spłukaniu trzeba strząsnąć resztki wody i odwiesić plisę na okno. Plisę należy suszyć w formie złożonej. Co jakiś czas można rozsunąć tkaninę. Częstotliwość prania powinna wynosić 2-3 lata. Warto pamiętać, że plisy są wykonane z tkanin impregnowanych, które posiadają ochronę przed wnikaniem kurzu. Dzięki prawidłowej impregnacji zapobiegamy zjawisku elektryzowania. Regularne czyszczenie można prowadzić stosując odkurzacz lub miotełkę do kurzu.

Jeżeli macie problemy z wyborem odpowiedniego rodzaju rolet, to warto skontaktować się z firmą Volvex z Otwocka, która posiada szeroki asortyment tego typu produktów. Duże doświadczenie w branży pozwala doradzać Klientom nie tylko efektowne, ale także praktyczne i łatwe w utrzymaniu rolety.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas