Artykuł sponsorowany Sauna fińska czy łaźnia rzymska – czym się różnią i która ma lepsze właściwości prozdrowotne?

Sauna fińska czy łaźnia rzymska – czym się różnią i która ma lepsze właściwości prozdrowotne?

Korzystanie z sauny jest nie tylko przyjemne, ale ma pozytywny wpływ na cały organizm człowieka. Oczyszcza go z toksyn, rozgrzewa mięśnie i eliminuje bóle reumatyczne. Istnieje wiele typów saun, z czego najpopularniejszymi są fińska i parowa, która potocznie zwana jest łaźnią rzymską. Czym się od siebie różnią poszczególne modele i na którą powinieneś się zdecydować?

Sauna fińska

Sauna fińska jest sauną suchą, niekiedy zwaną szwedzką. Nazwy te pochodzą właśnie od państw, w których są popularne, a nawet stanowią nieodłączny element kultury i życia społecznego. Charakteryzuje się ona najwyższą temperaturą, gdyż jest to powyżej 85 stopni Celsjusza, przy zaledwie 10% wilgotności. Zwykle buduje się ją z drewna i kieruje do osób cierpiących na:

  • różnego rodzaju schorzenia mięśni,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • astmę oskrzelową.

Ze względu na bardzo wysoką temperaturę, nie wolno przebywać w niej dłużej niż 12 minut i częściej niżeli raz w tygodniu. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z regularnym odwiedzaniem saun.

Łaźnia rzymska

W przeciwieństwie do sauny fińskiej, temperatura panująca w łaźni rzymskiej jest raczej niska i waha się w granicach 45-60 °C. Cechuje ją jednak bardzo duża wilgotność, powyżej 90%, a niekiedy nawet dochodząca 100%. Z tego powodu, rzeczywista temperatura powietrza w saunie parowej może być odczuwana jako znacznie wyższa, niż wskazuje na to termometr. Łaźnia rzymska jest zbudowana z tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych, szkła oraz innych materiałów odpornych na wysoką wilgotność. W budownictwie tradycyjnej do generowania pary służyły specjalne piece. Obecnie używa się urządzeń elektronicznych, ze względy na łatwość utrzymania czystości oraz funkcjonalność. Można w niej przebywać nieco dłużej niż w saunie fińskiej, aczkolwiek nie zaleca się, aby czas ten przekraczał 15 minut.

Którą wybrać?

Jeśli chcesz zbudować saunę we własnym domu, warto najpierw skorzystać z oby dwóch typów, aby mieć pewność, który bardziej przypadnie Ci do gustu. Jeśli chorujesz na różnego rodzaju przypadłości przewlekle, najpierw skonsultuj się z lekarzem. Dobrze jest też skorzystać z porady profesjonalnej firmy, która zajmuje się montażem zarówno saun fińskich, jak i parowych np. Sauna, która ma swoją siedzibę w Krakowie. Warto pamiętać, że oba modele mają różne właściwości, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej dwa razy się zastanowić. Jeśli masz wystarczający budżet, możesz zdecydować się na wybudowanie sauny zewnętrznej, w której umieścisz zarówno kabinę przeznaczoną do sauny fińskiej, jak i druga – do parowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas