Materiał Partnera Rodzaje trawy do wysiania trawnika

Rodzaje trawy do wysiania trawnika

Trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Równo skoszony jest dumą gospodarza. Jednak czasem zdarza się, że robią się na nim puste miejsca, trawa żółknie albo marnieje. Jeśli wykluczymy przyczyny takie, jak spryskanie toksyną czy złe nawodnienie, weźmy pod lupę gatunek trawy. Być może tu leży przyczyna?

Trawa na trawnik

Wybierając trawę na trawnik spotykamy się raczej z mieszankami różnych gatunków, niż z nasionami jednego. Jest to spowodowane tym, że taki miks jest bardziej odporny na choroby i ma lepsze właściwości. Do wyboru mamy mieszanki: gazonowe, rekreacyjne i sportowe.

Trawy gazonowe nadają się na przydomowe trawniki. Bardzo wolno rosną, są intensywnie zielone, ale nie są odporne na deptanie. Tu sprawdzi się mieszanka sportowa. Potrzebuje bardzo dużo wody, jednak równocześnie tworzy trwałą murawę. Pomiędzy tymi dwiema opcjami jest trawa typu rekreacyjnego. Potrafi ona znieść codzienne, umiarkowane deptanie, a równocześnie jest dość estetyczna.

Nie ma odgórnej, kontrolowanej klasyfikacji traw. Każdy może napisać na opakowaniu to, co uważa. Musimy więc być czujni i wybrać ten gatunek trawy, który będzie najlepszy do naszych potrzeb.

Gatunki traw

W mieszankach traw powinniśmy wypatrywać gatunków - to one powiedzą nam o rzeczywistej odporności trawnika. Kostrzewa trzcinowata to gatunek wolnorosnący. Świetnie radzi sobie w upalne lato. Jest ciemnozielona i bardzo odporna na deptanie, znajdzie się w mieszankach sportowych. Kostrzewa czerwona jest z kolei podstawą każdego z typów mieszanek. Wolno rośnie i jest odporna na deptanie, suszę i mróz. Kostrzewa owcza również wolno rośnie. Jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, jednak kiepsko radzi sobie z deptaniem. Będzie więc raczej pojawiać się w mieszankach gazonowych. Wiechlina łąkowa to trawa długowieczna. Jest bardzo odporna na ekstremalne pogody i deptanie. Pasuje wyłącznie do słonecznych miejsc. Mietlica pospolita to z kolei trawa radząca sobie na glebach suchych. Jest odporna na deptanie. Po kilku latach pozostaje jednym z niewielu gatunków traw, bo je wypiera. Życica trwała (rajgras angielski) jest trawą, która rośnie szybko i powinna być komponowana z gatunkami wolnorosnącymi. Jest bardzo wytrzymała na deptanie i szybko zapełnia dziury, które powstają po zniszczeniu innych gatunków, jest uniwersalna.

Dbanie o trawnik

Jeśli wiemy, że nasz trawnik jest często użytkowany i zadeptywany, wybierzmy mieszankę, w której mniejszość stanowią gatunki gazonowe. Większość z wyżej wspomnianych typów trawy świetnie znosi koszenie nawet przy krótkich liściach. Pamiętajmy o podlewaniu trawnika w trakcie suszy.

Jeśli mamy bardzo duży trawnik, zatrudnijmy ogrodnika - specjalistę, takiego jak Dariusz Romański. Zadba on o naszą trawę zgodnie z potrzebami danego gatunku. Nie będziemy musieli też tracić czasu na koszenie i utylizację trawy, a dzięki regularnym dbaniu o nią, przetrwa długie lata, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Podziel się