Materiał Partnera Rodzaje tkanin. Jaki materiał tapicerski wybrać?

Rodzaje tkanin. Jaki materiał tapicerski wybrać?

Odpowiedni wybór tapicerki na meble to bardzo ważna kwestia. Nie chodzi tu jedynie o estetykę, ale również o wygodne i bezproblemowe użytkowanie. Tkaniny obiciowe są wykorzystywane przede wszystkim do obić foteli, kanap, a także do dekoracji wnętrz w postaci zasłon czy kotar. Mogą występować w różnych wzorach i kolorach. Jaki materiał tapicerski wybrać, by odpowiadał naszym potrzebom oraz był wygodny, wytrzymały i elegancki? Sprawdźmy.

Rodzaje materiałów obiciowych

Dzięki bogatemu wyborowi materiałów, wzorów i kolorów tkanin tapicerskich możemy bardzo łatwo dopasować meble tapicerskie do wystroju każdego wnętrza.

Do najczęściej spotykanych rodzajów materiałów obiciowych zalicza się:

  • skóra naturalna - naturalna skóra jest materiałem luksusowym, drogim, ale również wytrzymałym. Idealnie nadaje się od obicia zarówno mebli nowoczesnych, jak i antyków.
  • skóra ekologiczna - dobrze imituje skórę naturalną.
  • żakard - charakteryzuje się bogactwem wzorów oraz kolorów.
  • welur - należy do grupy pluszów. Jest miękki, delikatny i przyjemny w dotyku, a jego największą zaletą jest wytrzymałość.
  • mikrofaza - to bardzo często stosowana tkanina. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko przy obiciu mebli, ale także jako kotary czy zasłony.
  • szenil wiskozowy - to materiał syntetyczny. Charakteryzuje się delikatnością i miękkością.
  • flock - przypomina aksamit. Jego charakterystyczną cechą jest to, że jest bardzo delikatny w dotyku oraz wygląda efektownie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materiału tapicerskiego?

Idealny materiał tapicerski powinien być odporny na ścieranie, to jeden z ważniejszych czynników, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru materiału tapicerskiego. Kolejną rzeczą, o którą warto zadbać, jest odporność na plamy i łatwość czyszczenia. Jak twierdzi Łukasz Drzewiecki, właściciel hurtowni skór meblowych i samochodowych - DIK, przydatną cechą może być także hydrofobowość, czyli zdolność do odpychania cząsteczek wody.

Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego materiału tapicerskiego, ponieważ przesądza on o tym, jak długo zachowa swój pierwotny wygląd. Niezależnie, na jaki rodzaj tkaniny się decydujemy, dobra tkanina powinna być przyjemna w dotyku, ale także lekko sztywna. Wybór materiału jest zależny od naszych indywidualnych upodobań, a także potrzeb, więc przed ostatecznym wyborem warto zadać sobie pytanie, czego oczekuję?

Podziel się