Materiał Partnera Rodzaje systemów przeciwpożarowych

Rodzaje systemów przeciwpożarowych

Każdy z nas chce czuć się całkowicie bezpiecznie przebywając w pracy czy we własnym domu. Za naszą wygodę i bezpieczeństwo odpowiadają różne instalacje. Jedną z najważniejszych jest system przeciwpożarowy, którego zadaniem jest jak najwcześniejsze powiadomienie otoczenia o zaistniałym pożarze lub pojawieniu się dymu. Na rynku możemy spotkać się z różnymi rodzajami systemów przeciwpożarowych. Które z nich są najpopularniejsze?

Charakterystyka systemów przeciwpożarowych

System przeciwpożarowy tworzony jest przez sieć kompatybilnych urządzeń, których zadaniem jest jak najwcześniejsze wykrycie pożaru oraz przeciwdziałanie jego skutkom. Bezzwłoczne zlokalizowanie pożaru pozwala na jego szybkie ugaszenie bądź ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia. Dzięki temu dużo łatwiej jest przeprowadzić ewakuację osób znajdujących się w budynku. Zastosowanie systemów przeciwpożarowych pozwala również na ograniczenie ewentualnych strat materialnych spowodowanych pożarem. Jak informuje specjalista z firmy Mar-Bud, która zajmuje się montażem i serwisem systemów przeciwpożarowych – taka instalacja może uratować nie tylko nasz majątek, ale przede wszystkim życie. Warto więc zadbać, by każdy nowo powstały budynek wyposażyć w najnowocześniejsze rozwiązania tej dziedziny.

Systemy przeciwpożarowe- rodzaje

Specjaliści dzielą systemy przeciwpożarowe na cztery grupy, które uwzględniają podział tych instalacji ze względu na użyte środki gaśnicze. W takiej sytuacji możemy mówić o systemach :

  • gaszenia wodą,
  • gaszenia pianą,
  • gaszenia mgłą wodną,
  • gaszenia gazem.

Zdecydowanie najpopularniejszy jest system przeciwpożarowy, gdzie gaszenie ognia odbywa się z wykorzystaniem wody. Pojawia się ona bezpośrednio nad zlokalizowanym płomieniem , dzięki czemu część budynku, w której nie odnotowano wystąpienia pożaru, nie zostanie niepotrzebnie zalana. Pozostałe wymienione wyżej systemy stosowane są w obiektach, gdzie nie ma możliwości gaszenia wodą.

Komu zlecić instalację systemu przeciwpożarowego?

Na rynku działają wyspecjalizowane firmy, których głównym profilem działalności jest właśnie montaż oraz modernizacja systemów przeciwpożarowych. To właśnie profesjonaliści najlepiej doradzą nam w kwestii doboru odpowiedniego rozwiązania dla konkretnego przypadku. Zaplanują również lokalizację wszystkich podzespołów systemu przeciwpożarowego oraz zajmą się jego konfiguracją. Z usług fachowców warto skorzystać także wtedy, kiedy chcemy udoskonalić obecny w budynku system przeciwpożarowy. Z czasem pojawiają się po prostu lepsze rozwiązania, które warto zastosować dla zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego całego obiektu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas