Artykuł sponsorowany Rodzaje materiałów pikowanych dostępnych w sklepach z tkaninami

Rodzaje materiałów pikowanych dostępnych w sklepach z tkaninami

Do produkcji ubrań używane są różnego rodzaju tkaniny ociepleniowe. Jednym z ciekawszych materiałów, dających szerokie pole do popisu projektantom odzieży są pikówki odzieżowe. Ta niezwykła tkanina o dużej różnorodności wykończenia wierzchniej warstwy sprawia, że uszyte ubrania są nie tylko ciepłe, uniwersalne w zastosowaniu, ale przede wszystkim atrakcyjne wizualnie. Jakie pikówki stosuje się w przemyśle odzieżowym?

Czym są materiały pikowane?

Materiały pikowane, czyli tzw. ocieplacze odzieżowe, bądź po prostu pikówki to zazwyczaj tkaniny dwuwarstwowe, których zadaniem jest zwiększenie termoizolacyjności ubrań. Zdarza się, że w niektórych sklepach z tkaninami i firanami można kupić warianty trójwarstwowe. Jako przykład może służyć sklep Elka w Warszawie, specjalizujący się w sprzedaży dzianin i firan zarówno pochodzenia krajowego, jak i zagranicznego. Ich różna gramatura pozwala na produkcję zarówno odzieży typowo zimowej, jak i na „okres przejściowy”. W wariancie dwuwarstwowym dzianina spodnia to zwykle różnej grubości watolina, a wierzchnia to różne tkaniny, które wpływają na estetykę i właściwości uszytego produktu. Te z syntetycznym wykończeniem zwykle są bardziej odporne na wilgoć, a te z naturalnych materiałów używane są do np. produkcji konfekcji dziecięcej. Tkaniny pikowane są wykorzystywane w przemyśle odzieżowym także do wykonywania różnego rodzaju ozdobnych narzut na łóżka. To popularny rodzaj ociepliny używany do szycia odzieży roboczej, damskiej, męskiej, wspomnianych ubranek dziecięcych.

Rodzaje dostępnych ocieplaczy dzianinowych

Pikówka dostępna jest w kilku wariantach wykończenia wierzchniej warstwy. Do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów ocieplaczy zalicza się pikówkę wewnętrzną, tkaninę dwuwarstwową zbudowaną z dwóch warstw: podszewki poliestrowej oraz ocieplacza o standardowej grubości 80 g/m2. Charakterystyczną cechą tego materiału są ozdobne przeszycia łączące obie warstwy wykonane ściegiem stębnówkowym w postaci rombów o szerokości 7,8 cm. Przeszycia wpływają zarówno na estetykę, jak i trwałość tkaniny.

Odmianą pikówki wewnętrznej jest ocieplacz w pasy (pikowany stripes). W tym przypadku mamy do czynienia z materiałem trójwarstwowym: pierwsza to tkanina ortalionowa o właściwościach wodoodpornych, druga warstwa – owata o grubości 120 g/m2, i trzecia warstwa zabezpieczająca, czyli flizelina. Jest to ocieplacz odzieżowy zalecany na jesienne i zimowe kurtki, płaszcze i kamizelki. W wersji wiosennej tkanina ta posiada ocieplinę 100 g/m2 lub 60 g/m2, a przeszycie może być ułożone we wzór zyg-zag o szerokości 5 cm, bądź drobne pasy o szerokości 2,5 cm. Ogólnie ortaliony odznaczają się wysokimi właściwościami wodoodpornymi, wiatroodpornymi. Mogą być stosowane  do szycia torebek bądź plecaków.

Interesującym rodzajem pikówki jest velvet pikowany, z którego wykonuje się koce, narzuty i poduszki. Zewnętrzną warstwę tworzą włókna syntetyczne o krótkim włosiu z ukośnie biegnącym deseniem w postaci drobnych prostokątów. Od wewnątrz stosuje się watolinę 80 g/m2. Przeszycia ściegiem stebnówkowym nadają całości ciekawy wzór chmur.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas