
Remonty gaśnic – co warto wiedzieć?
Dom i ogródRemontem gaśnic określa się zarówno ich okresowe przeglądy, jak i też ich konserwacje. Jeśli chodzi o przeglądy, należy je wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Konserwacje zaś przeprowadzane są co kilka lat, w zależności od typu gaśnicy, a także zakresu prac. Dla przykładu wymiana środka gaśniczego musi być przeprowadzana co 5 lat, dla gaśnic śniegowych.
Na czym polega przegląd gaśnic?
Przegląd gaśnic składa się na kilka elementów. Cała procedura składa się z oceny ogólnego stanu technicznego gaśnicy; dokładnego sprawdzenia sprawności plomby, węży i prądownicy; sprawdzenia ilości środka gaśniczego, albo stanu proszku; a także sprawdzenia, czy na gaśnicy znajdują się wszystkie wymagane napisy, które muszą być czytelne oraz zgodne z przepisami.
Podstawowa konserwacja gaśnicy
Podstawowa konserwacja gaśnicy polega zarówno na sprawdzeniu sprawności danych elementów, jak i na ich wymianie, czy serwisie. Mowa o wężu i dyszy, uszczelkach, zbiornikach z czynnikiem napędowym, wskaźniku ciśnienia, urządzeń do uruchomienia gaśnicy, czy też o wsporniku i wieszaku. Istotne jest także wymienienie na nową instrukcji obsługi, sprawdzenie masy dwutlenku węgla, napełnienie gaśnicy środkiem gaśniczym, czy dokładne sprawdzenie wszystkich mechanizmów, wraz z zabezpieczeniem przed niezamierzonym ich uruchomieniem.
Rozszerzona konserwacja gaśnicy
Konserwacja gaśnic może mieć również swoją rozszerzoną procedurę, która jest bardzo szeroka. Wśród jej działań warto wymienić: sprawdzanie warunków technicznych odnośnie korozji, uszkodzeń, wgnieceń, wyżłobień: głowicy i zaworów, wskaźników, węża z dyszą do rozładowania; sprawdzenie wszystkich zamknięć odnośnie zużycia gwintu, uszkodzenia i powłoki; wykonanie próby rozładowania lub opróżnienia wszystkich gaśnic, z wyłączeniem gaśnic halonowych; sprawdzenie działania wskaźników ciśnienia gaśnic przenośnych, będących stale pod ciśnieniem, zgodnie z instrukcją dostawcy gaśnicy przenośnej lub właściciela aprobaty wydanej na gaśnicę.
Konserwatorzy gaśnic
Jeśli chodzi o przeglądy, konserwacje, czy legalizacje gaśnic, wykonują te procesy specjalistyczne firmy. Muszą one posiadać dziedzinowe uprawnienia, nowoczesne sprzęty serwisowe, a także muszą zatrudniać wykwalifikowanych pracowników. Wielokrotnie współpracują one z Urzędem Dozoru Technicznego, a świadczą swoje usługi dla szpitali, hoteli, szkół, ośrodków przemysłowych, czy licznych firm i sklepów. Jednym z podmiotów, które zajmuje się takimi działaniami, jest Zakład Konserwacji i Remontu Gaśnic Ryszarda Dzierzęckiego.