Materiał Partnera Regały klasyczne. Sprawdzone meble w domowych wnętrzach

Regały klasyczne. Sprawdzone meble w domowych wnętrzach

Aranżacja domu lub mieszkania to dla większości z nas duża przyjemność – zależy nam na tym, by wszystkie elementy były funkcjonalne, wygodne i jednocześnie cieszyły oko. Klasyczne regały to zdecydowanie meble ponadczasowe, które stanowią piękną dekorację i jednocześnie są wręcz niezbędnym pomocnikiem. Regały kojarzą nam się przede wszystkim z przechowywaniem książek, ale też ekspozycją zdjęć, pamiątek, czy dekoracji.

Rodzaje regałów i ich historia

Regały, które możemy znaleźć w sklepach, dzielimy przede wszystkim na wolno stojące i wiszące. - Regały mogą też wchodzić w skład lekkiej meblościanki – mówi nam przedstawiciel sklepu ItaliaStyle.pl z Ząbkowic Śląskichsą to otwarte półki, a jeśli mamy do czynienia z przeszkleniami, meble te nazywamy witrynami

Regały nie bez powodu nazywamy meblami klasycznymi. Pierwsze meble tego typu zaczęły się pojawiać już w Cesarstwie Rzymskim. Stanowiły wówczas przede wszystkim element wystroju prywatnych bibliotek. Regały popularne były także na Dalekim Wschodzie, gdzie buddyjscy mnisi umieszczali na nich swoje cenne zwoje. Klasyczne regały, na przykład z drewna dębowego, zaczęły zyskiwać na popularności wraz z wynalazkiem, a potem rozwojem druku. Choć dziś mówi się, że żyjemy w „dobie ebooków”, większość z nas ma w domu swoją kolekcję książek papierowych. Regały, na których je gromadzimy, chętnie ozdabiamy fotografiami, rodzinnymi czy wakacyjnymi pamiątkami, sezonowymi dekoracjami świątecznymi lub nawiązującymi do danej pory roku.

Jaki regał najlepiej wybrać?

To, jaki regał wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych możliwości przestrzennych i potrzeb, a także od naszego poczucia estetyki. Okazały regał, który zajmuje całą ścianę w salonie, dla niektórych będzie idealnym rozwiązaniem, dla kogoś innego wystarczy wąski regalik umieszczony w rogu sypialni, na który trafi wąska kolekcja ulubionych książek, a ktoś inny będzie wolał umieścić regał w jadalni, po prostu jako mebel uzupełniający. Rynek meblarski jest na tyle szeroki, że każdy z nas znajdzie wśród włoskich regałów połączenie świetnego designu z funkcjonalnością. Możemy zdecydować się na ekskluzywny regał w eleganckim stylu albo mebel o nowoczesnym wyglądzie. Stylizowane, nowoczesne regały to nie tylko praktyczne meble – stanowią dekorację samą w sobie.

Na koniec warto wspomnieć o nowoczesnych regałach-drabinach. To bardzo ciekawy trend w aranżacji, chętnie wykorzystywany w pomieszczeniach loftowych. Inne ciekawe rozwiązanie to panele ścienne z otwartymi półkami, regałami i szafami, które występują w różnych kombinacjach o zbliżonym wyglądzie. Nie jest to oczywiście klasyka – ale nowoczesna stylistyka, która z pewnością może zaciekawić wiele osób. 

Podziel się