Materiał Partnera Projektowanie wnętrz na miarę XXI wieku

Projektowanie wnętrz na miarę XXI wieku

Coraz częściej przy projektowaniu wnętrz naszych mieszkań, czy domów, decydujemy się na skorzystanie z usług architekta wnętrz. Najłatwiejsze jest to w dużych miastach, ale okazuje się, że i w małych miasteczkach trafiają się pracownie wnętrzarskie z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze niedawno uważaliśmy zaprojektowanie mieszkania za usługę tylko dla bogatych, ale ponieważ rynek budowlany w kraju przeżywa rozkwit, to i architekci wnętrz są w cenie.

Koszt kompleksowego zaprojektowania wnętrza

Jeśli spojrzeć na całościowe koszty inwestycji, jaką jest remont lub wykończenie mieszkania, to zatrudnienie architekta wnętrz stanowi jedynie niewielki ich procent. Korzyści jednak, jakie możemy odnieść z tej usługi, mają duże znaczenie. Przede wszystkim rolą dobrego projektanta wnętrz jest zaplanowanie pomieszczeń funkcjonalnych, eleganckich i wygodnych. Składa się na to rozmieszczenie mebli, dobranie dodatków w taki sposób, by nimi nie przeładować wnętrza, lecz zostawić nieco wolnej przestrzeni, a także stworzyć spójną wizję całości domu. Najwięcej pracy projektanci wnętrz wkładają w kuchnię i łazienkę, gdzie niebagatelne znaczenie ma kolorystyka i rozmieszczenie płytek, jak również sanitariatów, umywalki, kabiny prysznicowej czy wanny, zaś w kuchni – zlewu, lodówki, zmywarki, oraz blatu roboczego, który to wszystko spina, a zarazem tworzy dodatkowe miejsce pracy. Ergonomia tych rozwiązań jest sprawą zasadniczą i do jej wdrożenia potrzeba nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia.


Korzyści z zatrudnienia projektanta wnętrz

Do pierwszych korzyści, które możemy zauważyć należy to, że nie musimy sami biegać po sklepach. Projektant zna miejscowy rynek materiałów wykończeniowych i budowlanych, dysponuje też próbnikami, z których możemy wybierać kolorystykę, strukturę czy rodzaje farb, glazury, obić tekstylnych, czy tego z czego będą wykonane meble. Projektant, na przykład Ag-Art Projektowanie Wnętrz, przez to, że ma kontakt bezpośrednio z producentami, może dla nas wytargować korzystne rabaty. No i wreszcie, na pewno ma kontakt z firmą budowlano – wykończeniową, dzięki czemu może tak ustalić terminy prac wykończeniowych, że nie będziemy musieli na nic czekać. Poza tym, skoro wiemy są to osoby sprawdzone, mamy gwarancję, że nie sfuszerują roboty. Praca projektanta wnętrz jest kreatywna i dość przyjemna, ale wciąż jest to praca. Wymaga stałego bycia na bieżąco z trendami i technologiami, każe wciąż mieć wiele ciekawych, intuicyjnych pomysłów, znać też najnowszą modę wnętrzarską. Właściwie codziennie pojawia się coś nowego. Dla architektów pewnie jest to praca przyjemna, ale bywa też trudna, zwłaszcza jeśli Klient nie jest zdecydowany, czego tak naprawdę potrzebuje, a czego tylko chce.

Podziel się