Artykuł sponsorowany Porcelana jako dzieło sztuki. Sposoby zdobienia porcelany, światowe trendy

Porcelana jako dzieło sztuki. Sposoby zdobienia porcelany, światowe trendy

Porcelana kojarzy się głównie z serwisem kuchennym, gdyż podanie potrawy na talerzach z tego unikalnego surowca sprawia, że danie staje się prawdziwą ucztą. Jednak porcelana ma znacznie szersze zastosowanie. Materiał wykorzystywany jest do tworzenia ozdóbek kuchennych i salonowych. Wykonane z porcelany ornamenty cechuje piękno i wysoka estetyka. Ludzie specjalizujący się w wypalaniu surowca, do perfekcji opanowali metodę jego zdobienia. Porcelana stała się nie tylko ładnym serwisem, ale także dziełem sztuki.

Porcelana jako dzieło sztuki 

Porcelanę wynaleziono w Chinach. Początkowo nie posiadała walorów estetycznych i miała jedynie praktyczny charakter. W czasie panowania dynastii Ming dostrzeżono w surowcu artystyczny potencjał. Zrewolucjonizowano proces tworzenia i rozpoczęto wypalanie porcelanowych produktów o różnych kształtach i formach.

W XVI wieku państwa europejskie nawiązały współpracę z Chinami, dzięki czemu porcelana zyskała zainteresowanie bogatych kupców. Szybko stała się drogim i pożądanym produktem. W XVIII wieku europejscy fabrykanci rozpoczęli produkcję własnej porcelany. Magnaci, szlachcice i arystokraci docenili biały surowiec, za jego wyjątkową jakość i zdobienia. Każdy bogaty i wpływowy panicz pragnął mieć porcelaną w swojej kolekcji. Popyt rozwinął również metodę produkcji. Surowiec był wykorzystywany nie tylko do tworzenia serwisu i figurek, ale także do ozdabiania obrazów i portretów. Sztukę zdobienia do perfekcji opanowali artyści, którzy znacznie podnieśli jakość porcelanowych towarów.

Procesy zdobienia porcelany 

Produkty wykonane z surowca wyróżniają się estetyką i jakością. Sposobem na uzyskanie niebywałego efektu, są techniki malowania na porcelanie. Jedną z nich jest poszkliwione malarstwo kobaltowe, wynalezione w czasie panowania dynastii Yuan. Technika oparta na bazie tlenku kobaltu polega na malowaniu wzorów za pomocą specjalnego pędzelka i farb z pigmentem na wytoczonym i wysuszonym czerepie. Następnie pomalowany przedmiot jest spryskiwany warstwą szkliwa i wypalany w temperaturze 1400˚C. Za pomocą omawianej techniki możliwe jest uzyskanie produktów o niebieskich wzorach usytuowanych na białym i gładkim tle.

Kolejną techniką jest czerwone malarstwo podszkliwne polegające na malowaniu na surowym czerepie pigmentem mineralnym o dużej zawartości tlenku miedzi. Po wykonaniu czynności przedmiot pokrywany jest bezbarwnym szkliwem i wypalany w atmosferze redukcyjnej. Za pomocą techniki możliwe jest otrzymanie czerwonych wzorów znajdujących się na białym tle. 

Rodzina róży jest techniką bazującą na łączeniu tradycyjnego malarstwa chińskiego z europejskimi nieszkodliwymi emaliami. Metoda umożliwia uzyskanie urozmaiconej kolorystki, zwłaszcza wielu odcieni róży.

Ostatnim popularnym sposobem jest technika walczących kolorów, łącząca malarstwo naszkliwne z podszkliwnym. Dekoracje malowane są tlenkiem kobaltu, który po wypaleniu uzupełniany jest emaliami naszkliwnymi. Po wykonaniu zabiegu całość poddawana jest ponownemu wypalaniu. Technika umożliwia uzyskanie unikalnych wzorów.

Porcelana jest materiałem, z którego tworzyć można nie tylko wysokojakościowy serwis, ale także elementy ozdobne. Jednak wyroby porcelanowe, to nie tylko naczynia i figurki. Specjaliści trudniący się profesją wypalania i zdobienia porcelany, wyróżniają się estetycznym zmysłem i artystyczną duszą. Technika wypalania i zdobienia porcelany stała się procesem artystycznym. Wysokojakościowa porcelana dostępna jest w sklepie internetowym Porcelana24.pl

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas