Materiał Partnera Organizacja przestrzeni w garderobie - praktyczne akcesoria

Organizacja przestrzeni w garderobie - praktyczne akcesoria

Organizacja garderoby wymaga skutecznych rozwiązań. Nie muszą to jednak być modne ostatnimi czasy programy radykalnego okrajania zawartości naszych szaf. Na początek warto pozbyć się tylko tych rzeczy, których naprawdę nie potrzebujemy, a resztę uporządkować. W maksymalnym i funkcjonalnym wykorzystaniu dostępnej w garderobie przestrzeni pomogą nam różnego rodzaju organizery, pudełka oraz inne praktyczne akcesoria.


Za mała szafa czy źle zorganizowana?

Niezależnie od realnego rozmiaru nasza garderoba może wydawać nam się zbyt mała. Bardzo często tak się dzieje, kiedy panuje w niej bałagan albo przechowujemy ubrania, których nie nosimy od lat. Kolejnym problemem bywa trudność ze znalezieniem potrzebnych rzeczy, szczególnie w pośpiechu i przed wyjściem z domu. Bez względu na to, czy mamy w domu szafę, czy garderobę wolnostojącą dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju organizery, a wśród nich pudełka, torby i pokrowce. Te praktyczne akcesoria pomogą nam w optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni. Nasza szafa będzie wtedy w stanie pomieścić więcej rzeczy, a my bez problemu znajdziemy w niej wszystko, czego potrzebujemy i wyjdziemy z domu o czasie.


Jak zabrać się za organizację przestrzeni w szafie?

Przed rozpoczęciem porządków, warto dokładnie przejrzeć całą zawartość garderoby i uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ja naprawdę potrzebuję tych rzeczy? Jeśli mamy ubrania, których nie używamy od lat, pozbądźmy się ich. Przekażmy je potrzebującym lub kiedy są już zniszczone, wyrzućmy po prostu do śmieci. Nie łudźmy się, że jeszcze się przydadzą i że będziemy z nich korzystać. Co najwyżej zostawmy jedną parę starych spodni, bluzę lub koszulę i maksymalnie dwie znoszone koszulki. Taki „komplet” może bowiem posłużyć nam za strój roboczy w trakcie ewentualnego remontu czy prac w ogrodzie.

Nierzadko w swoich szafach mamy również rzeczy, które kupiliśmy bez namysłu, kierując się niską ceną lub potrzebą chwili. Znajdą się w nich i nietrafione prezenty bądź ubrania, które są za małe. Ich także lepiej się pozbyć. Nasz gust raczej nagle się nie zmieni. Nie warto też katować się myślą o zmianie rozmiaru, zwłaszcza jeśli za ciasne dżinsy czekają na lepszy moment dłużej niż rok.

Usuwając z garderoby rzeczy niepotrzebne, zrobimy miejsce dla tych, z których korzystamy na co dzień. Być może uda nam się także wygospodarować przestrzeń na ubrania sezonowe oraz różnego rodzaju dodatki, a ich praktyczną organizację ułatwią nam akcesoria do garderoby.


Organizery

Przed zakupem pudełek, toreb czy pokrowców wymierzmy dobrze dostępną przestrzeń w szafie. Organizery w odpowiednich dla nas rozmiarach znajdziemy bez trudu. Ich producenci oferują bardzo szeroki wybór.

Ciekawy przykład stanowią akcesoria do garderoby z serii Florida i Miami, proponowane przez rodzimego producenta, firmę Kuchinox. Organizery te cechuje wysoka jakość materiałów wykonania, trwałość i wytrzymałość. Ponadto – co istotne – świetnie się prezentują. Decydując się zatem na pudełka, torby i pokrowce z jednej z tych serii, wybieramy rozwiązanie, które jest dobre tak pod względem praktycznym, jak i estetycznym.

Przy doborze akcesoriów oprócz rozmiaru koniecznie weźmy pod uwagę kwestię ergonomii naszej odmienionej garderoby. W organizacji szafy nie chodzi bowiem tylko o to, aby zmieścić w niej wszystko, co chcemy. Korzystanie z niej musi być dla nas również wygodne i komfortowe – radzi nasza rozmówczyni z wyżej wspomnianej firmy Kuchinox.


Misja organizacja – najważniejsze kroki

Układając rzeczy, warto pamiętać o tym, aby ubrania codzienne były łatwo dostępne zaraz po otworzeniu szafy. Stroje wyjściowe włóżmy do pokrowców i powieśmy na końcu za koszulami, które często nosimy. Ciuchy sezonowe zaś umieśćmy w torbach lub pudełkach z pokrywkami i odłóżmy na górną półkę. Tam też możemy ułożyć pudełka z dodatkami takimi jak szale, czapki i rękawiczki oraz luzem torebki, plecaki i walizki. Na dolnych półkach garderoby lub na jej dnie warto z kolei przeznaczyć miejsce na pudełka z butami. Jeśli nie mamy tam zbyt dużej ilości przestrzeni do wykorzystania, zamiast pudełek wybierzmy praktyczne i niewielkich rozmiarów organizery na obuwie.

Podziel się