Artykuł sponsorowany Operaty przeciwpożarowy dla składowisk odpadów

Operaty przeciwpożarowy dla składowisk odpadów

W wyniku serii pożarów składowisk odpadów reżimy administracyjne w tej kwestii uległy zdecydowanemu zaostrzeniu. Powstała Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r., która zmieniła istniejącą ustawę o odpadach oraz niektóre inne ustawy i wprowadziła jednocześnie kilka bardzo znaczących zmian w prawie dotyczącemu gospodarki odpadami. Najważniejszy jest nowe artykuły: 41a i zmiany w art. 42. Zmiany wprowadziły zwiększenie roli komendanta powiatowego i miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, a także zasady sporządzania operatu przeciwpożarowego dla składowisk odpadów.

Czynności kontrolne a zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów

Zezwolenie na zbieranie odpadów, a także i ich przetwarzanie, jak również specjalne pozwolenie na wytwarzanie odpadów, które uwzględnia jednocześnie możliwość zbierania lub przetwarzania palnych odpadów, są wydawane w jednym przypadku. Firma musi otrzymać pozytywną opinię po zakończeniu dwóch czynności kontrolnych przeprowadzonych przez Państwową Straż Pożarną. Czynności kontrolne są zakończone wydaniem odpowiedniego postanowienia. Pierwszą i bardzo ważną czynnością kontrolną jest uzgodnienie ważnego operatu przeciwpożarowego. Operat sporządza się dla miejsca gromadzenia, jak również wytwarzania oraz przetwarzania odpadów. Drugą jest kontrola, jaką przeprowadza się w tym miejscu. Kontrola obejmuje wszelkie sprawy związane z ochroną przeciwpożarową, które zostały ściśle wskazane w przepisach ogólnych prawa oraz warunki, jakie zostały zakreślone w operacie przeciwpożarowym.

Kto sporządza operat przeciwpożarowy?

Zgodnie z nowymi przepisami operat sporządza osoba, która posiada o odpowiednie kwalifikacje. Jej kwalifikacje są uzależnione przede wszystkim od charakteru docelowej działalności, jaką prowadzi w zakresie gospodarki odpadami. Tutaj wszystko zależy od organu, który wydaje zezwolenie na prowadzenie firmy związanej z gospodarką i składowaniem odpadów. Może nim być marszałek województwa albo regionalny dyrektor ochrony środowiska lub starosta. W pierwszym wypadku operat sporządza rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych wskazany w rozdziale 2a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 620). Natomiast, gdy organem, który wydaje zezwolenie jest starosta, wtedy do sporządzenia samego operatu wystarczą w zasadzie kwalifikacje, jakie zostały ściśle określone w art. 4 ust. 2a ustawy.

Do czego służy operat przeciwpożarowy?

Operat przeciwpożarowy przede wszystkim określa warunki ochrony przeciwpożarowej, jakie dotyczą instalacji, obiektu lub jego części, a także innego miejsca wskazanego jako punkt magazynowania odpadów. Operat należy uzgodnić z właściwym dla tego miejsca komendantem powiatowym lub miejskim PSP. Uzgodnienie może mieć formę:

  1. wyrażenia zgody na zastosowanie warunków ochrony przeciwpożarowej, jakie zostały opisane w operacie przeciwpożarowym,
  2. wyrażenia zgody na zastosowanie warunków ochrony przeciwpożarowej, jakie zostały opisane w operacie przeciwpożarowym, ale pod warunkiem spełnienia dodatkowych, ściśle określonych wymagań,
  3. nie wyrażenia zgody na zastosowanie wskazanych warunków.
  4. Uzgodnienie zawsze powinno mieć postać postanowienia. Na postanowienie przysługuje zażalenie, które można złożyć do komendanta wojewódzkiego PSP.

Operat przeciwpożarowy stanowi opinię, o której mowa w art. 11n ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

Ostateczne postanowienie pokontrolne

Uruchomienie działalności składowania odpadów jest możliwe dopiero po ostatecznej kontroli PSP, która w świetle obowiązującego prawa nie podlega ograniczeniom, jakie nakłada Ustawa Prawo przedsiębiorców. Kontrola również kończy się wydaniem ściśle określonego postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie. To jego treść ma zasadnicze znaczenie i jest wiążąca dla organu, który wydaje zezwolenie na prowadzenie działalności.

  • Wydanie negatywnego postanowienia wiąże się z odmową wydania zezwolenia na zbieranie odpadów oraz na przetwarzanie odpadów -  mówią specjaliści z firmy Doradztwo Techniczne STREFA PPOŻ z Siedlec.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas