Artykuł sponsorowany Okna drewniane – dlaczego warto zdecydować się na wykorzystanie sosny?

Okna drewniane – dlaczego warto zdecydować się na wykorzystanie sosny?

Okna wykonane z drewna naturalnego cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród inwestorów budujących nowe domy, jak i tych, którzy mają w planach przeprowadzenie remontu generalnego. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym na potrzeby produkcji stolarki otworowej gatunkiem drewna jest sosna – co oczywiście nie stanowi kwestii przypadku. Jakimi zatem właściwościami charakteryzują się okna sosnowe i dlaczego warto zdecydować się na to właśnie rozwiązanie?

Jakie są największe zalety drewna sosnowego?


Drewno sosnowe rozpatrywane w kategoriach materiału konstrukcyjnego ma wiele zalet, choć w przypadku jego wykorzystania podczas produkcji elementów stolarki otworowej, warto skupić się na kilku najważniejszych. Mowa tutaj oczywiście o ponadczasowej estetyce. Biało-złota barwa drewna oraz jego bardzo subtelne usłojenie sprawiają, iż okna tego typu doskonale komponują się zarówno z wnętrzami o wystroju klasycznym, jak i nowoczesnym – ze szczególnym uwzględnieniem stylu skandynawskiego.

Po drugie zaś, sosna charakteryzuje się dobrą odpornością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, choć warto zaznaczyć, iż pod kątem twardości ustępuje gatunkom takim tak dąb czy buk. Nie powinno stanowić to jednak wyjątkowo dużego problemu, ponieważ okna sosnowe są zazwyczaj o ponad 50% tańsze od swoich odpowiedników wykonanych z twardszych gatunków. Sosna jest również sprężysta i łatwa w obróbce, dzięki czemu ramy okienne i ościeżnice mogą być wytwarzane w wielu rozmiarach. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie okna drewniane sprawdzą się najlepiej?


Za zdecydowanie największe zagrożenie dla strukturalnej trwałości drewna uznaje się wpływ warunków środowiskowych, w tym przede wszystkim wilgoci. Dlatego też okna tego typu nie powinny być montowane w pomieszczeniach o stale lub okresowo podniesionej wilgotności takich jak m.in. łazienki czy pralnie. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie elementów drewnianych, to na etapie produkcji można spotkać się z 2 najczęściej stosowanymi technologiami. Pierwszą z nich jest impregnacja nawierzchniowa, która sprawia, że struktura drewna zostaje zabezpieczona do głębokości około 1 mm.

Zapewnia to optymalne rezultaty wytrzymałościowe, choć trzeba liczyć się z tym, iż po kilku latach zaistnieje konieczność wykonania pierwszych zabiegów konserwacyjnych. Klienci, którzy chcieliby tego uniknąć, mogą zdecydować się na zakup okien impregnowanych próżniowo. W tym przypadku impregnat penetruje drewno nawet do głębokości 5 mm.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Jot-Ka, okna sosnowe sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach dziennych takich jak salony, sypialnie czy pokoje dziecięce. Z technicznego punktu widzenia warto również wspomnieć, iż drewno jest jednym z najlepszych dostępnych na rynku izolatorów energii cieplnej i pod tym względem wyprzedza profile PCV czy aluminiowe. Dlatego też okna tego typu dedykowane są obiektom energooszczędnym lub nawet pasywnym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas